Nové články a publikace z AMO

The United States and its New Allies in Europe

Donald Trump’s presidency has been characterized by confrontation with allies and emerging rifts within the Euro-Atlantic area. Given the current state of the relationship between the United States and the European Union (EU), this characterization is somewhat deserved. Nonetheless, the Trump administration’s oversimplification in the media landscape has also allowed the White House’s pivotal strategy shift towards Europe to go largely unnoticed. While it is true that, since 2016, U.S. relations with traditional European partners have witnessed considerable deterioration, it is also true that, under the current administration, new partnerships have quietly emerged. Plné znění článku v Georgetown Journal of International Affairs.

DOPORUČENÍ: Vztahy EU s vybranými vnějšími partnery z perspektivy ČR

Na konci června proběhl kulatý stůl Národního konventu o EU na téma Vztahy EU s vybranými vnějšími partnery z perspektivy ČR. AMO byla jeho odborným garantem. Národní konvent o Evropské unii zveřejnil ve středu 17. července 2019 svá doporučení, která jsou výstupem národní diskuze o vztazích EU s vybranými vnějšími partnery (zejm. USA, Čína a Írán) z perspektivy ČR, jíž se zúčastnili zástupci státní správy, obou komor Parlamentu ČR, hospodářských a sociálních partnerů, společně s reprezentanty evropských institucí, neziskového sektoru a akademickými pracovníky. Kompletní znění doporučení, která vznikla na základě diskuse, naleznete na stránkách Národního konventu o EU

Stává se z Polska homofobní Mordor? Útoky v Bělostoku vypovídají o hluboce rozdělené společnosti

Polským Bělostokem minulou sobotu poprvé prošel průvod hrdosti LGBT komunity známý jako Pochod rovnosti. Do cesty se mu postavily skupinky převážně fotbalových chuligánů hlásících se k nacionalismu. Po jeho skončení pak po městě naháněli jednotlivé účastníky a napadali je. Dramatické záběry fyzických útoků obletěly svět. Co tato událost vypovídá o dnešním Polsku a co znamená pro probíhající kampaň před podzimními parlamentními volbami? Podporovatelé LGBTQ komunity a proti nim fotbaloví nacionalističtí chuligáni. Minulou sobotu polským Bělostokem prošel Pochod hrdosti a neobešel se bez zásahu policie. Co to vypovídá o současné polské společnosti a jak se incident odráží v kampani před podzimními parlamentními volbami? Detaily z vůbec prvního bělostockého průvodu hrdosti, i současnou politickou situaci komentoval pro Deník N Vít Dostál.