Novými členy mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000 jsou Aun Schan Su Ťij a Jeho Svatost dalajlama.

Necelý týden před již šestnáctou výroční konferencí Forum 2000 se mezinárodní poradní výbor pořádající Nadace Forum 2000 rozšířil o dva nové členy: Aun Schan Su Ťij a Jeho Svatost dalajlamu. Oba dva se tak přidali ke stávajícím členům, jimiž jsou bývalý prezident Jihoafrické republiky Frederik Willem de Klerk, předseda The Nippon Foundation a spoluzakladatel Fora 2000 Yohei Sasakawa, bývalý disident a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, vědecký pracovník a bratr zesnulého prezidenta Václava Havla Ivan Havel a ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. Více informací o všech členech naleznete zde.

„Vím, že Forum 2000 bude udržovat duch neúnavné práce Václava Havla s novou energií a odhodláním. Těším se na úzkou spolupráci s vaší nadací při vytváření mírumilovnějšího a otevřenějšího světa,“ napsal ve svém dopise Nadaci Forum 2000 nositel Nobelovy ceny míru a tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama, který se v minulých letech konferencí Forum 2000 pravidelně účastnil.

„Velmi nás těší, že vedle Jeho Svatosti dalajlamy přijala členství v mezinárodním poradním výboru Nadace Forum 2000 i barmská opoziční politička Aun Schan Su Ťij, kterou jsme na konferenci každý rok zvali, i když nám bylo jasné, že jí vládnoucí režim neumožní vycestovat. Nyní je konečně na svobodě, a proto doufáme, že jí, stejně jako Jeho Svatost dalajlamu, přivítáme v blízké době v Praze,“ říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal a dodává: „Mezinárodní poradní výbor Nadace Forum 2000 je skupinou respektovaných osobností  rozdílných kultur, tradic či náboženského vyznání, které spojuje víra v demokracii, univerzalitu lidských práv a v živou a činorodou občanskou společnost. Stejné hodnoty sdílel i Václav Havel. Členové výboru jsou globálními vyslanci nadace a zároveň přichází s vlastními doporučeními ohledně témat a projektů, jimž se Forum 2000 věnuje.“

Členové mezinárodního poradního výboru jsou také zváni na výroční konference Forum 2000, které poskytují platformu pro aktuální dialog o komplikovaných tématech, jež jsou klíčová pro budoucnost naší civilizace. 16. výroční konference Forum 2000 proběhne v Praze ve dnech 21. až 23. října. Na přání prezidenta Václava Havla bude zaměřena na vztah mezi demokracií a médii. Konference se bude věnovat také odkazu Václava Havla v oblasti demokracie a lidských práv a možnostem jeho dalšího rozvíjení. K dnešnímu dni potvrdilo svou účast na konferenci přes sto dvacet významných světových osobností, např. bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albright, britský filozof Roger Scruton, tibetský ministerský předseda Lozang Sanggjä, čelný představitel ruské opozice Boris Němcov či bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová. Seznam všech potvrzených delegátů naleznete zde, program konference zde.

Informace o možnosti zúčastnit se konference najdete zde. Online přenos z hlavní části konference je možné sledovat na webových stránkách Nadace Forum 2000 v sekci Videa a průběžné informace lze najít také na Facebooku, Twitteru a Google+ (#Forum2000).