NGO Market 2011 překvapil velkým zájmem o dobrovolnictví12. veletrh neziskových organizací NGO Market 2011, který organizuje Nadace Forum 2000, proběhl v pátek 29. dubna v prostorách Národní technické knihovny v Praze. Pestrost neziskového sektoru zde veřejnosti představilo celkem 156 vystavujících organizací.


Jelikož letošní rok je Evropským rokem dobrovolnictví, věnoval veletrh zvláštní pozornost tomuto tématu s cílem ukázat veřejnosti různorodost dobrovolnické práce spolu s možnostmi a způsoby, jak se stát dobrovolníkem. Prostřednictvím „soukromé inzerce“ měli návštěvníci možnost nalézt si organizaci, v které by rádi dobrovolně pomáhali. Mohli na inzertní panely umístit svůj inzerát, a nebo kontaktovat organizaci, která sama inzerovala, že hledá dobrovolníky.


V rámci doprovodného programu proběhlo 19 diskusí, přednášek a workshopů, které se věnovaly mimo jiné dobrovolnictví, společenské odpovědnosti firem či řízení neziskových organizací. Návštěvníci se mohli seznámit s projekty vystavovatelů také prostřednictvím celodenní videoprojekce, měli možnost prohlédnout si výstavu „Dobrovolnictví v České republice“ a také si vyrobit originální potisk trička z biobavlny. Pro nejmenší návštěvníky byl připraven dětský koutek.


Novinkou NGO Marketu 2011 byl kulturní program na podiu před Národní technickou knihovnou, kde velmi příjemnou atmosféru vytvořila kazašská skupina Jagalmaj. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet skupinové bubnování s Drum Circle, poslechnout židovské liturgické písně v podání zpěvačky Veroniky Diamant nebo syrského loutnistu Marwana Al Solaimana. Na závěr programu zazpívala i patronka letošního veletrhu Tonya Graves.


„Poznala jsem organizace, o nichž jsem dosud i přes docela obstojný přehled neměla zdání. Ale hlavně mě zaujala celková atmosféra prodchnutá neobyčejnou pohodou, vstřícností a vlídností,“ napsala jedna z návštěvnic veletrhu.


Letošní NGO Market navštívilo v průběhu dne více než 1800 lidí. Nečekaně veliký zájem návštěvníci projevili o navázání spolupráce s neziskovými organizacemi a mnoho z nich si na veletrhu našlo „tu pravou“ neziskovku.


Více informací a fotografie z veletrhu naleznete zde.

Přílohy