Newsletter Transparency International

Nestává se příliš často, že bychom přinášeli pozitivní zprávy. Dnes ale jednou takovou začneme. Hazard v České republice zaznamenal radikální úbytek počtu hracích automatů.

Společně s Občané proti hazardu jsme zpracovali analýzu vývoje hazardu v ČR za posledních 10 let. Dlouhodobý trend je pozitivní, regulace začíná fungovat a automatů výrazně ubývá. Z původní statistiky, kdy na jeden automat připadalo až 82 lidí, se dostáváme k evropskému standardu – 1 503 osob na automat.

Zapomenutá smlouva na magistrátu

Pražský dopravní podnik už sedmým rokem platí desítky milionů korun ročně za pronájem vozů, které mu dříve patřily. Smlouvu, která vznikla v době, kdy dopravní podnik řídil M. Dvořák, nelze vypovědět a do jejího skončení zaplatí městská společnost firmě KARIR zhruba půl miliardy korun.

„Situace, kdy vlastní auto prodáte někomu, kdo vám ho bude půjčovat, je trošku nelogická,“ doplňuje Milan Eibl, analytik TI.

Chytré zadávání veřejných zákazek

Pozitivní zprávy se v oblasti zadávání veřejných zakázek v ČR hledají těžko. Dobrá praxe je buď považována za samozřejmost, nebo v záplavě různých kauz snadno zapadne. Přesto existují snahy, jak chytrým přístupem využít zadávání veřejných zakázek pro širší společenský prospěch. Celková ekonomická úspora je pak již jen příjemným bonusem. Zadavatelé by si tento bonus měli dopřávat co nejčastěji.

Češi v Kosovu

Cesta do Prištiny odstartovala druhý rok spolupráce mezi KDI/TI Kosovo a naší pobočkou. Zahájili jsme během ní práci na standardech pro průhledné financování politických kampaní v Kosovu.

„Vychází najevo, že politická situace v Kosovu je opět nakloněna k předčasným volbám – v tomto státě jde o velmi frekventovaný jev, vyvolaný vleklými demarkačními spory s Černou Horou,“ komentuje Ondřej Cakl, projektový koordinátor TI.

Cena olympiády

Olympiády pořádané v zemích, kde se daří korupci, provází skandály. Logické? Samozřejmě. Ale za olympijským byznysem se často skrývá i něco jiného. Více si přečtěte v blogu naší právničky Apoleny Ondráčkové.

Chléb a hry

Olympiáda v Praze, počtvrté. Aneb přes Libeňský most k celosvětové události za stovky miliard korun. Více o pražském snu si přečtěte v blogu Davida Kotory.

Zákon o volbě prezidenta

Co má společného Cimrmanova filozofie externismu a zákon o volbě prezidenta republiky? Celý volební monitoring glosuje ve svém blogu Ondřej Cakl.

Věříme, že Vám byl náš zpravodaj užitečný a že jste po jeho přečtení vůči korupci odolnější. Budeme rádi, pokud naše aktivity podpoříte jednorázovým nebo pravidelným darem. Děkujeme za podporu!
Chci podpořit TI