Newsletter: Nový podcast Café Evropa|Konference Zelená modernizace Česka 2024

Během posledních 14 dnů se odborníci z Institutu EUROPEUM vyjadřovali v médiích k široké škále evropských témat. Jedním z nejdůležitějších jsou nadcházející evropské volby. Martin Vokálek pro TN.cz označil za hlavní téma letošních voleb bezpečnost. Podle něj bude nové složení Evropského parlamentu muset řešit nejen válku na Ukrajině, ale i konflikt na Blízkém východě a otázky migrace. Pustit si můžete také komentář Žigy Faktora pro ČT24, ve kterém analyzoval, proč v eurovolbách roste vliv euroskeptiků. Viktor Daněk pro CNN Prima News predikoval budoucnost Evropy po volbách do Evropského parlamentu.

Tento týden vyšel také patnáctý díl našeho podcastu Café Evropa s názvem „Dvacet let bez hranic – co nám dala otevřená Evropa?“. Hosté podcastu diskutují nejen o přínosech Evropské unie. Natáčeli jsme živě s cestovatelem a spisovatelem Ladislavem Ziburou, novinářkou Veronikou Capákovou a hercem Davidem Prachařem v nedávno otevřeném centru Europa Experience na Národní v Praze. 

Akce se konaly i v rámci projektu regionálních debat Café Evropa, v pondělí 6. května jsme v Jeseníku debatovali na téma „20 let v EU – Co členství dalo a vzalo Jeseníku“. Také jsme byli partnerem konference Zelená modernizace Česka 2024“, která se konala 14. května na Pražském hradě.

Náš výzkumný pracovník Henry Barrett se ve své nové práci zabývá tím, jak maďarská vládnoucí strana Fidesz získala kontrolu nad hlavními veřejnými mediálními institucemi, zakořenila systém záštity pro soukromé mediální společnosti a vyhnula se zákonům EU týkajících se médií. Stážistka Nargiz Mustafazade se zaměřila na migrační dohodu Evropské unie s Tuniskem, která neřeší porušování lidských práv v zemi. Více se dočtete dále v newsletteru.

EUROPEUM a Zelená modernizace Česka 2024

V úterý 14. května jsme se naši výzkumníci účastnili konference s názvem „Zelená modernizace Česka 2024“, na které odborníci, politici a další hosté diskutovali o spravedlivé zelené budoucnosti České republiky.

Konference se zaměřila na vysvětlení konceptů zelené modernizace a spravedlivé transformace prostřednictvím příkladů dobré praxe z České republiky a dalších zemí Evropské unie. Cílem bylo oživit environmentální témata ve veřejné debatě s důrazem na jejich sociální dopady a nabídnout vizi udržitelné budoucnosti v energetice, dopravě, zemědělství a byznysu.

Na konferenci zazněla řada příkladů dobré praxe napříč sektory energetiky, zemědělství, vzdělávání, ale i z oblasti médií. Institut EUROPEUM byl partnerem této akce.

Více na instagramu Europeum

Podcast Café Evropa

#15 – Dvacet let bez hranic – co nám dala otevřená Evropa?

Jak vnímá otevřené hranice generace, která za zavřenými přechody prožila většinu života? A jak ta, která se narodila až po revoluci?

O tom v nové epizodě našeho podcastu mluvili hosté Ladislav Zibura, Veronika Capáková a David Prachař.

Řeč přišla i na to, co pro ně znamená být součástí evropského společenství a zda z toho pro nás plynou jen výhody, nebo má naše členství i stinné stránky.

Poslechněte si podcast zde

V pondělí 6. května se konala regionální debata Café Evropy v Jeseníku na téma „20 let v EU – Co členství dalo a vzalo Jeseníku“. Hosty byli Viktor Daněk z Institutu EUROPEUM a starostka Jeseníku Zdeňka Blíšťanová.

Nově publikované práce

Henry Barrett píše o tom, že nová zásadní legislativa Evropské unie, zajišťující svobodu médií a nezávislost, pro některé členské státy přišla příliš pozdě. Jedním z nich je i Maďarsko, kde vládnoucí strana Fidesz získala kontrolu nad hlavními veřejnými mediálními institucemi, zakořenila systém záštity pro soukromé mediální společnosti a vyhnula se tak zákonům EU týkajících se médií. Čtěte zde.

Nargiz Mustafazade, stážistka bruselské kanceláře Institutu EUROPEUM, píše o problematice migrační dohody mezi Evropskou unií a Tuniskem, která ale zároveň neřeší porušování lidských práv v zemi. Ta se stala hlavním výchozím bodem pro žadatele o azyl a uprchlíky, zejména ty ze subsaharské Afriky. EU, která čelí nárůstu příchodů na ostrov Lampedusa, posílila svou spolupráci s Tuniskem a podepsala memorandum o porozumění s prezidentem Kaísem Saídem. Čtěte zde.