Newsletter: Nový podcast Café Evropa: Z Prahy vlakem | Diskuze o EU

Nový podcast Café Evropa: Z Prahy vlakem | Debaty o EU a NATO

Během uplynulých 14 dnů se odborníci z Institutu EUROPEUM komentovali v médiích širokou škálu evropských témat. Například Kristína Chlebáková komentovala průběh prvního kola slovenských prezidentských voleb pro litevské veřejnoprávní rádio LRT, pustit si můžete také rozhovory o nadcházejících eurovolbách s Viktorem Daňkem pro ČT24 a Martinem Vokálkem pro TV Nova. Rebeka Hengalová v reportáži Televizních novin TV Nova mluvila o tom, na to Česko nejvíce využívá peníze z evropských fondů.

Vyšel také dvanáctý díl našeho podcastu Café Evropa s názvem “Z Prahy vlakem: Objevte Evropu po kolejích”. Tento díl se zaměřuje na možnosti vlakových spojení z Česka, jejich rozšiřování a cenovou dostupnost. Na otázky odpovídal Michal Zlatkovský, který napříč Evropou najezdil desetitisíce kilometrů vlakem. Více informací o podcastu naleznete níže v newsletteru.

Institut EUROPEUM se podílel také na pořádání dvou diskuzí na problematiku EU a NATO, a to v Ostravě a v Praze na Vysoké škole ekonomické. Více se dozvíte v našem newsletteru.

Diskuze o EU a NATO

Europeum v Ostravě a Praze!

V Ostravě se ve středu 3. dubna debatovalo o významu členství v NATO, závazcích a výhodách s ním spojených i fungování samotné organizace. Hostem byl Petr Luňák, zástupce vedoucího sekce na Odboru veřejné diplomacie NATO. Diskuzi moderovala Alexandra Visnerova, seniorní projektová manažerka v Institutu EUROPEUM. Debatu jsme uspořádali ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v ČR.

Ve čtvrtek 4. dubna se na Vysoké škole ekonomické v Praze mluvilo o výročí velkého rozšíření EU před 20 lety a připravenosti EU na další rozšiřování. Hosté debaty byli Eva Horelová, zástupkyně vedoucí Zastoupení Evropské Komise v ČR, a Bertie Ahern, bývalý irský premiér. Debatu v Praze si můžete přehrát na našem Facebooku.

Café Evropa

#12 – Z Prahy vlakem: Objevte Evropu po kolejích

Připomínáme nejnovější epizodu podcastu Café Evropa, která se zaměřuje na téma “Z Prahy vlakem: Objevte Evropu po kolejích.” Vlaková síť spojující Česko s okolními zeměmi nabízí cestovatelům široké možnosti dopravy, ať už cestují do sousedních států nebo do vzdálenějších destinací, jako je Chorvatsko, Švýcarsko, Budapešť nebo Amsterdam. Nově od 25. března 2024 je k dispozici také noční spoj European Sleeper z Prahy do Bruselu, který rozšiřuje nabídku nočních tras. Trend rostoucí popularity vlakové dopravy v Evropě potvrzují i data televizní stanice Euronews, která zaznamenala o 12 % více vyhledávání jízdních spojů přes hranice v roce 2022 ve srovnání s předcovidovým rokem 2019. I přesto, že vlakové spoje nejsou tak štědře dotované jako lety, stále mnoho lidí považuje tuto formu dopravy za luxusní.

V novém podcastu se Michal Zlatkovský, zkušený cestovatel a znalec evropské vlakové dopravy, podělil o tipy a triky, jak cestovat vlakem efektivně a cenově výhodně. Ptala se Jolana Humpálová z Voxpotu. Poslechněte si na Spotify nebo zhlédněte na Youtube.

V médiích

TV Nova | Nejvíc peněz z evropských fondů čerpalo Česko na dopravu (Rebeka Hengalová)
TN.cz | Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí kauze v souvislosti s nákupem vakcín (Žiga Faktor)
ČT24 | Kandidátky pro volby do Evropského parlamentu (Viktor Daněk)
ČRo Plus | Setkání lídrů evropských zemí ke strategické agendě EU (Viktor Daněk)
e15 | Rozšíření Schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko (Viktor Daněk)
iRozhlas.cz | Evropská unie kotle na fosilní paliva nezakazuje (Viktor Daněk)
TV Nova | Posílení sankcí proti spojencům Ruska (Viktor Daněk)
TV Nova | Evropské volby: Obrana, bezpečnost a domácí témata dominují v debatách českých voličů (Martin Vokálek)
LRT | Slováci hlasovali v prvním kole prezidentských voleb (Kristína Chlebáková)
168 hodin | Česko-slovenské vztahy na bodu mrazu (Viktor Daněk)
EUobserver | Proč by Mette Frederiksenová měla být příští předsedkyní Evropské rady (Hugo Blewett-Mundy)