Newsletter: Nový podcast Café Evropa: Jak vnímáme bezpečnost v Česku? | Žebříček vlivu europoslanců

Nový podcast Café Evropa: Jak vnímáme bezpečnost v Česku? | Žebříček vlivu europoslanců

Odborníci z Institutu EUROPEUM ani v posledních 14 dnech nezaháleli a v médiích komentovali širokou škálu evropských témat. Kristína Chlebáková a Jana Juzová se zabývaly tím, jaký dopad na budoucnost Slovenska může mít střelba na premiéra Roberta Fica. Dále se, stejně jako v předchozím dvoutýdenním období, ve velké míře objevovalo téma nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Viktor Daněk se v podcastu TEĎ NAOZAJ! zaměřil na šíření dezinformací a euroskepticismu, Vít Havelka pro TN.cz uvedl, že až třetina voličů nezná eurokomisařku Věru Jourovou.

Tento týden vyšel také šestnáctý díl podcastu Café Evropa s názvem „Bezpečnost: Jak ji v Česku vnímáme?“ V epizodě hostky Sarah Komasová a Michaela Onuferová diskutují o postoji českých občanů k bezpečnosti země. Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr jsou obrana a bezpečnost EU prioritními tématy pro 45 procent Čechů, průměr EU je přitom výrazně nižší, 31 procent. Vymykáme se nebo ji vnímáme tak silně kvůli regionu, ve kterém žijeme?

Pokračujeme také s projektem regionálních debat Café Evropa. 21. května jsme se vydali do Boskovic. A dnes, 31. května jsme se s debatou o volbách do Evropského parlamentu zúčastnili také celorepublikového skautského setkání Obrok 2024 ve Valeči.

V rámci projektu RevivEU jsme pořádali dvě veřejná natáčení podcastu Talking EUROPE(UM). První debata se věnovala změnám, které přinesla ruská invaze na Ukrajině. Druhá otevřela téma ekonomické budoucnosti Evropské unie.

Před nadcházejícími eurovolbami Institut EUROPEUM připravil žebříček vlivu europoslanců. A to na základě ankety mezi téměř stovkou expertů na evropskou politiku, kteři měli zhodnotit působení současných českých europoslanců. Jana Juzová a Žiga Faktor ke konci měsíce také sepsali stanovisko Institutu EUROPEUM ke kulatému stolu Národního konventu. Více se o zmíněných aktivitách dočtete dále v newsletteru.

Podcast Café Evropa

#16 – Bezpečnost: Jak ji v Česku vnímáme?

Podle průzkumu Eurobarometr jsou obrana a bezpečnost EU prioritními tématy pro 45 procent Čechů, což je výrazně více než evropský průměr 31 procent. Vymykáme se nebo ji vnímáme tak silně kvůli regionu, ve kterém žijeme?

Naopak důvěra v armádu klesá. Důvěřuje jí pouze 62 procent Čechů, což je nejméně od roku 2008. Proč čelí armáda snižující se podpoře a jsou bezpečnostní témata pro lidi unavující?

V novém podcastu si moderátorka Jolana Humpálová s hostkami povídala také o aktivních zálohách, které jsou povolány například v případech živelných katastrof. Kromě vojenského drilu je totiž součástí také teorie – například ochrana proti zbraním hromadného ničení. Hlásí se do nich lidé z IT, studenti, podnikatelé nebo lékaři. Jak dlouho výcvik trvá a jak náročný je? Které profese armádě schází? A co je poté náplní práce aktivních záloh?

Naše pozvání přijaly Sarah Komasová ze STEMu a členka aktivní zálohy Michaela Onuferová.

Poslechnout podcast

Debaty Café Evropa a RevivEU

V rámci regionálních debat Café Evropa jsme tentokrát zamířili do Boskovic. Debata 20 let ČR v EU – co členství dalo a vzalo Boskovicím přinesla témata jako migrační pakt, evropské dotace a další. Pozvání přijali starostka města Jana Syrovátková, analytička EU z Asociace pro mezinárodní otázky Vendula Kazlauskas a rodák z Boskovic Tomáš Kostelecký, zástupce ředitele Sociologického ústavu AV ČR.

Poslední květnový den jsme také pořádali debatu na celorepublikovém skautském setkání Obrok 2024, kde analytik Institutu EUROPEUM Vít Havelka rozebíral stěžejní témata letošních voleb do Evropského parlamentu. Akce se konala v areálu zámku Valeč.

Během května jsme pořádali také dvě debaty v rámci projektu RevivEU. V jedné jsme s hosty Viktorem Daňkem, zástupcem ředitele Institutu EUROPEUM a Zuzanou Pavelkovou z Organizace pro pomoc uprchlíkům rozebírali, co změnila ruská válka na Ukrajině. 

V dalším jsme mluvili o ekonomické budoucnosti Evropy se sociologem Martinem Buchtíkem ze STEMu, Petrem Janským z Institutu ekonomických studií FSV UK a výzkumnicí Klárou Votavovou z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Obě debaty si můžete poslechnout jako další díly podcastu Talking EUROPE(UM), budou dostupné pod tlačítkem níže.

Poslechnout podcast

Nově publikované práce

Jak zlepšit proces rozšiřování Evropské unie? Jak zajistit dlouhodobé působení demokratizačního efektu přístupového procesu i po případném vstupu do EU? A jsou institucionální reformy EU nezbytnou podmínkou pro rozšíření EU? Odpovědi na tyto a další otázky nabízí stanovisko Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM ke kulatému stolu Národního konventu o EU na téma Balkán, Turecko či Ukrajina: Budoucnost politiky rozšiřování v kontextu institucionálního nastavení. Čtěte zde.

Institut EUROPEUM uspořádal anketu mezi vybranými experty a stakeholdery na evropskou politiku, která měla za cíl zhodnotit působení současných českých europoslanců. Činnost europoslanců je obtížné hodnotit, protože neexistuje zcela objektivní sada kritérií, která by to jasně ukazovala. Proto EUROPEUM při sestavování vlastního žebříčku oslovovalo diplomaty, úředníky, akademiky a dalšími experty z prostředí unijní politiky. Čtěte zde.