Největší akce tohoto roku, Prague European Summit, je u konce. Na dvoudenní konferenci přijelo přes 400 účastníků, z toho 65 % pocházelo z jiné země než z České republiky. Jako čestný host vystoupila prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová, která si od českého ministra zahraničních věcí Jana Lipavského převzala cenu Vize pro Evropu. Pozvání přijali také Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti, Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu, či nově zvolená europoslankyně Danuše Nerudová. Ze zahraničních hostů dorazila například německá státní ministryně pro Evropu a klima Anna Lührmann.
Druhou červnovou neděli jsme pořádali Volební noc k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Hosté si poslechli řečníky ve dvou panelech a také komentáře z jiných zemí Evropské unie. Vyšel také další díl podcastu Café Evropa, který se rovněž nesl na vlně eurovoleb. Viktor Daněk s Jolanou Humpálovou mluvili například o tom, proč Čechy tyto volby nelákají nebo jak si vedli čeští europoslanci a europoslankyně.
Pokračovaly i další projekty, regionální debaty Café Evropa se s moderátorem Igorem Blahušiakem, a hosty Annou Urbanovou a Vítem Havelkou vydaly do areálu zámku Valeč na skautský festival Obrok 2024. Alexandra Visnerova s Petrem Luňákem zamířili do Ústí nad Labem, kde místním občanům popisovali výhody, které Česko těží z čtvrtstoletí dlouhého členství v NATO.
I přes nabitý program si naši odborníci našli čas odpovídat na dotazy médií. Hlavním tématem byly samozřejmě volby do Evropského parlamentu. Mluvili o pravděpodobném složení nového Evropského parlamentu nebo o posílení krajní pravice v Evropě. Více se dočtete dále v newsletteru.
Nezaháleli ani naše výkumnice, Jana Juzová se ve svém novém článku věnuje Srbsku a jeho bilancování mezi vstupem do Evropské unie a aliancí s Ruskem. Výzkumem potenciálu přeshraniční práce na dálku v digitální ekonomice, která se stala běžnější po pandemii covidu-19, se ve své nové práci zabývala Silke Maes.
Prague European Summit 2024
Ve dnech 13. a 14. června 2024 se v prostorách Ministerstva zahraničních věcí konal jubilejní desátý ročník Prague European Summit. Věnoval se diskusi o prioritách pro Evropskou unii v následujících pěti letech po volbách do Evropského parlamentu, a to konkrétně v oblasti další podpory Ukrajiny, bezpečnosti a nové strategie směrem k Rusku nebo v ekonomických tématech jako je posilování evropské konkurenceschopnosti, budoucnost mezinárodního obchodu nebo energetická bezpečnost.
První den zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský předáním ceny Vize pro Evropu prezidentce Slovenska Zuzaně Čaputové. Ta v následném projevu varovala před rostoucími nenávistnými projevy na sociálních sítích, které se podle ní čím dál více přelévají do každodenní reality. „Volání po zodpovědnosti majitelů sociálních platforem a snaha o zodpovědné spravování sociálních médií není volání po cenzuře, i když se to někteří snaží tak prezentovat. Vyzývám však k posílení demokratického rámce pro ochranu svobody každého z nás, i v prostředí sociálních sítí,“ uvedla Čaputová.
Ministr šéf české diplomacie ve svém projevu upozornil, že EU může být respektovaným globálním aktérem pouze tehdy, pokud se bude starat především o svůj vlastní kontinent a bude pružně reagovat na nové výzvy. „Budoucnost Evropy, naše bezpečnost a prosperita závisí na tom, jak se nám podaří čelit ruské agresi na Ukrajině a jeho stále agresivnějším akcím vůči Západu,“ uzavřel Lipavský.
V odpolední části prvního dne konference vystoupil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Představil klíčové priority, na které by se měla v oblasti hospodářství zaměřit budoucí Evropská komise, která podle něj bude hrát klíčovou rolu klíčovou roli při určování postavení Evropy v globální ekonomice. „Musíme si vybudovat silnou pozici v oblasti moderních technologií zaměřených na procesy, které nyní ovlivňují naši ekonomiku, jako je dekarbonizace, digitalizace nebo nástup umělé inteligence. Proto věříme v potřebu technologické neutrality pro podporu všech nízkouhlíkových technologií včetně jádra. Jádro musí být součástí Green Dealu,“ dodal Síkela.
Páteční den zahájil se svým úvodním slovem Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti, podle kterého Evropská unie musí spolupracovat nejen vojensky, ale bránit se i kyberútokům z Ruska. Rozšíření směrem k západnímu Balkánu a o další pak považuje za klíčové. O tomto tématu pak mluvil v panelu společně s německou státní ministryní pro Evropu a klima Annou Lührmann. Po dalším panelu a diskusích program zakončila debata s Danuší Nerudovou a členy z Future European Leaders Forum.
Prague European Summit patří mezi největší mezinárodní konference v Česku zaměřené na zahraničně-politická témata. Organizátory jsou Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Ústav mezinárodních vztahů, a to ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a za podpory Zastoupení Evropské komise a Nadace Hannse Seidela. Záštitu nad akcí převzali prezident republiky Petr Pavel, Úřad vlády ČR a ministr pro evropské záležitosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.
#17 Co přinesou volby do Evropského parlamentu
V posledním díle podcastu Café Evropa se Viktor Daněk z Institutu EUROPEUM a Jolana Humpálová z Voxpotu zaměřili na debatu o novém složení Evropského parlamentu po červnových volbách. Mluvili také o jeho pravomocích, důležitosti letošních voleb a o tom, jak si vedli čeští europoslanci a europoslankyně.
Kdo by měl být dalším českým eurokomisařem? A proč Čechy eurovolby doteď nezaujaly? Jak lze zvýšit zájem o evropská témata? Odpovědi najdete v podcastu. Poslechněte si zde
Debata Café Evropa | Volební noc | Co dalo členství v NATO Česku? | Prague Climate Academy
V pátek 31. května jsme v rámci debaty Café Evropa mluvili na skautském festivalu Obrok 2024 o volbách do Evropského parlamentu. Anna Urbanová, redaktorka Českého rozhlasu a spolumoderátorka podcastu Bruselské chlebíčky a Vít Havelka, seniorní výzkumník Institutu EUROPEUM zmínili důležitost těchto voleb a hodnoty kandidátů. |
Také jsme společně s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR a Ústavem empirických výzkumů STEM uspořádali Volební noc k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. V rámci dvou debat vystoupili například bývalý europoslanec Pavel Telička, Vendula Kazlauskas z AMO, ředitel Odboru zahraničního kanceláře prezidenta Jaroslav Zajíček nebo Aneta Zachová, šéfredaktorka Euractiv.cz. |
|
V Ústí nad Labem se konala další debata k 25. výročí vstupu Česka do NATO. Petr Luňák z Odboru veřejné diplomacie NATO mluvil o výhodách členství v této Alianci. Debatu moderovala Alexandra Visnerova z Institutu EUROPEUM. |
|
3. června se v prostorách Britské ambasády v Praze uskutečnil čtvrtý workshop Prague Climate Academy. Tentokrát se věnoval klimatu v Praze a stále častějším vlnám veder ve městech. Odborníci kromě komentování stávající situace a výhledu do budoucna ukázali účastníkům také dobré příklady z praxe. Více informací najdete zde. |