Vítejte u druhého červnového newsletteru!
Naši výzkumníci a analytici se po skončení konference Prague European Summit vrhli opět do práce a v médiích komentovali zejména dění po eurovolbách, vyjednávání jednotlivých stran zvolených do Evropského parlamentu a vyjadřovali se k jeho budoucím prioritám.
15. června jsme se zúčastnili Dne otevřených dveří na Ministerstvu zahraničních věcí v zahradách Černínského paláce. Zájemcům jsme představili fungování našeho institutu a naše projekty. A nenudily se ani děti. Pro ty jsme připravili pexeso s evropskou tématikou a další hry.
Tento týden vyšel také osmnáctý díl podcastu Café Evropa. Moderátorka Jolana Humpálová si tentokrát s hosty povídala o dobrovolnictví. V epizodě se dozvíte více nejen o dobrovolné činnosti Junáka – českého skauta, ale také jak vyjet dobrovolničit do zahraničí, třeba s Evropským sborem solidarity. Více informací najdete níže v newsletteru.
Pokračujeme také s projektem regionálních debat Café Evropa. Další se konala v Městské knihovně v Mělníku. Hosté s účastníky debatovali nejen o 20 letém členství v Evropské unii, ale také o současných evropských tématech jako je migrační pakt, Green Deal nebo využívání evropských dotacích v Mělníku.
V uplynulých 14 dnech vyšlo také několik výzkumných prací. Klára Votavová se zabývala podmínkami úspěšného čerpání Fondu spravedlivé transformace na krajské úrovni a otázkou, zda byly české zájmy zahrnuty v diskusích o strategické agendě EU na roky 2024-2029. Jana Juzová pak psala o rozšiřování Evropské unie o další členské země. Více informací najdete níže v newsletteru.
S pozdravem
tým Institutu EUROPEUM
Podcast Café Evropa
#18 Dobrovolnictví – pomoc nejen druhým, ale i sobě
V nejnovějším dílu podcastu Café Evropa moderátorka Jolana Humpálová se svými hosty mluvila o dobrovolnictví.
Student Petr Horník se podělil o své zážitky z desetiměsíčního pobytu ve Švédsku, kam vyjel dobrovolničit s Evropským sborem solidarity. V podcastu se dozvíte, jak se do programu přihlásit a co zájemci musí splnit. Hostka Barbora Trojak, mluvčí Junáka, v epizodě představila, jak funguje dobrovolnictví v českém skautu a mluvila o tom, jak dobrovolníci pomáhali na telefonní lince pro seniory během pandemie a vyráběli speciální svíčky pro Ukrajinu.
Odkaz na podcast zde
Události Institutu EUROPEUM
Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí | Debata Café Evropa
V sobotu 15. června jsme se zapojili do Dne otevřených dveří na Ministerstvu zahraničních věcí, kde jsme představili fungování našeho institutu a naše projekty. Pro děti jsme připravili zábavné hry s evropskou tématikou. Zahrady Černínského paláce zaplnily stánky se zástupci MZV, diskutovalo se o zahraničních otázkách, promítalo se, návštěvníci si mohli prohlédnout výstavy, v areálu byla také živá hudba a soutěže.
Ve středu 26. června 2024 se v Mělníku konala další z regionálních debat Café Evropa. Hosté a návštěvníci hodnotili nejen 20 let Česka v EU, ale mluvili také o Migračním paktu a Green Dealu, a také o tom, jak evropské dotace pomohly v rozvoji města.
Pozvání do Malého sálu Městské knihovny přijali starosta Mělníka Tomáš Martinec, a Barbora Pištorová, redaktorka Euractiv.cz. Debatu pořádanou ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR moderoval Viktor Daněk, zástupce ředitele Institutu EUROPEUM. |
Nově publikované práce
Podmínky úspěšného čerpání Fondu spravedlivé transformace na krajské úrovni
Cílem této výzkumné zprávy je na základě rozhovorů s úředníky a dalšími relevantními aktéry na národní i krajské úrovni identifikovat podmínky, které kraje potřebují pro rychlé a účelné čerpání Fondu spravedlivé transformace. Klára Votavová z Institutu EUROPEUM pro porovnání zvolila Moravskoslezský a Karlovarský kraj. Čtěte zde.
Pozastavené rozšíření: cena, kterou Evropa platí
Jak může být procesu rozšiřování EU navrácena ztracená dynamika? A jak se můžeme poučit z předchozích kol rozšíření Unie o nové členy? Na tyto otázky nabízí odpověď skupina autorů spolu se seniorní výzkumnicí Institutu EUROPEUM Janou Juzovou v nové publikaci v rámci projektu REWEU. Čtěte zde.
Diskuze o strategické agendě EU na roky 2024-2029
Jak se české zájmy v průmyslové politice odrazily v debatách o strategické agendě Evropské unie v následujícím pětiletém období? Klára Votavová z Institutu EUROPEUM analyzuje české průmyslové zájmy a představuje dva přístupy: liberální prosazující volný trh a obchod a progresivní. Čtěte zde.