Newsletter: Národní konvent o EU

Rádi bychom Vás pozvali na nadcházející debatu v rámci cyklu Café Evropa online, tentokrát na téma:  „Turecko po volbách – jakým směrem se bude ubírat?“. Debata se uskuteční ve středu 7. června od 17:30 online na naší Facebookové stránce Café Evropa – odkaz na událost zde. Hosty debaty budou Lucia Najšlová, politoložka, autorka knihy Turkey and the EU: The Politics of Belonging, dále Dominika Píhová, novinářka, Deník N a Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu, Metropolitní univerzita Praha. Moderátorem debaty bude vedoucí bruselské kanceláře Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Žiga Faktor.

V úterý 30. května proběhla debata s názvem “In-EV-itable future of automotive industry: what is the role of the Pacific region” v rámci série rozhovorů EU-PACIFIC Talks. Této debaty se zúčastnili Michal Hrubý, odborný asistent na ŠKODA AUTO Vysoká škola, Petr Knap,  vedoucí partner pro oblast mobility a pokročilé výroby v České republice a vedoucí mobility pro střední a východní Evropu, Ernst & Young Česká republika a Jin Kusaka, profesor, Graduate School of Environment and Energy Engineering, Waseda University, Japonsko. Debatu moderovala naše výzkumná pracovnice Rebeka Hengalová. Celou debatu můžete zhlédnout zde

Pozvánka | Evropská unie, geopolitika rozšíření a Evropské politické společenství

Rádi bychom Vás pozvali na debatu nazvanou “Evropská unie, geopolitika rozšíření a Evropské politické společenství“, která se uskuteční v pondělí 12. června v prostorách Francouzského Institutu v Praze od 17:30. Odkaz na Facebookovou událost zde

REPORT | Café Evropa: Budoucnost energetiky v Česku – jak dále snižovat závislost na fosilních palivech?

V rámci debatního cyklu Café Evropa proběhla debata na téma Budoucnost energetiky v Česku – jak dále snižovat závislost na fosilních palivech? Shrnutí výstupů jednotlivých hostů si můžete přečíst v reportu, který napsala naše stážistka Barbora Kociánová. Odkaz na report zde.

REPORT | EU-Pacific Talks: In-EV-itable future of automotive industry: what is the role of the Pacific region

V poslední debatě druhé série rozhovorů EU-Pacific Talks, pořádané Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM, se hosté zaměřili na elektrická vozidla a vozidla s palivovými články, která se předpokládají jako způsob dekarbonizace silniční dopravy. Celý report od Petry Pospíšilové si můžete přečíst zde.

Národní konvent o EU | Podkladový materiál: Evropské politické společenství a jeho budoucí potenciál

Naše seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová, výzkumná spolupracovnice Zuzana Kasáková a vedoucí Bruselské kanceláře Žiga Faktor zpracovali podkladový materiál ke kulatému stolu Národního konventu o EU. Téma kulatého stolu bylo “Evropské politické společenství a jeho budoucí potenciál“. Podkladový materiál si můžete přečíst zde. Kulatému stolu byly předloženy tři hlavní otázky: Jaký potenciál Evropské politické společenství nabízí a jak může doplnit již existující platformy a procesy? V jakých oblastech spolupráce má platforma největší potenciál a na jaké by se měla zaměřovat? Jaký formát a způsob fungování platformy by byl nejpřínosnější pro naplnění jejího účelu?

Články a publikace

V médiích

 • Aktuálně.cz: Evropa pospolu a s Moldavskem. Summit lídrů v Kišiněvě vyslal Kremlu jasný signál (Žiga Faktor)
 • Aktuálně.cz: Liberální tahoun východu Evropy. Češi věří prezidentovi a v Rusku vidí původce války (Klára Votavová)
 • RTSV: Násilí na severu Kosova (Jana Juzová)
 • RTVS: Recep Tayyip Erdogan zůstane prezidentem (Žiga Faktor)
 • RTVS: Budoucnost EU v kontextu ruské invaze na Ukrajinu (Žiga Faktor)
 • EURACTIV.CZ | Podcast: EU buduje ‚pevnost Evropa‘. Nic na tom nezměnili ani ukrajinští uprchlíci (Christian Kvorning Lassen)
 • DeníkN: Globálních krizí přibývá, stát se vrací. Čeští politici to však ignorují (Klára Votavová)
 • ČRo Plus: O tureckém prezidentovi voliči definitivně rozhodnou za 14 dní (Žiga Faktor)

Podcasty

 • Talking Europe(um): #48 Ukrajinské obilí v EU – Druhé kolo prezidentský voleb v Turecku s Žigou Faktorem (25. května 2023)
 • Debaty Café Evropa: Umělá inteligence: příležitost, nebo hrozba? (19. května 2023)
 • Debaty Café Evropa: Bláznivá a mladá věda v Česku – máme být na co hrdí (18. května 2023)
 • Talking Europe(um): #47 Klimatické balíčky v Evropském parlamentu – O české delegaci na Tchaj-wanu a vztazích s Čínou (25. dubna 2023)