Nevinným lidem vzala válka vše. Další mediální newsletter

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Sázení není samospásné, je třeba především chránit stávající stromy a lesy.

Význam stromů pro přírodu i lidi je nezpochybnitelný, avšak výsadba stromů je komplexní téma. Abychom mohli posoudit, kdy má sázení užitek a kdy  spíše uškodí, je třeba zvážit celou řadu kritérií. Ještě přísněji je třeba nahlížet na sázení stromů jako na kompenzaci uhlíkové stopy a řešit klimatickou krizi.

Jak zastavit exekuci?

V našem článku naleznete veškeré důležité a aktuální informace o exekucích platné pro rok 2023 – jak exekuce probíhají, co všechno může exekutor zabavit, jak je lze zastavit a kde vyhledat pomoc.

Děti se na tři hodiny ocitnou ve světě dospělých. Překvapuje je, kolik odevzdají na daních.

Pracujeme s jednotlivci, kteří se nacházejí v nepříznivé situaci a realizujeme i skupinové aktivity. Nabízíme ale také programy primární prevence, tedy tématické worshopy pro školy. Seznamte se s tématy, která dokáží rozvířit diskuzi.

Ve slovníku není slovo pro to, co nám udělali.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

“Pokračujeme dále na sever. Míříme do vesnice, která je asi jen 50 kilometrů od ukrajinsko-běloruských hranic a kde válka začala hned 24. února. Těžké boje dokazuje ohořelý ruský tank, který cestou míjíme. Okolí vesnic je většinou zaminované a nikdo neví, jak dlouho bude trvat, než si děti budou moct zase hrát v lesích. Projíždíme i přes provizorní mosty. Ty původní při ústupu zničila ruská armáda. Na okrajích silnice stojí bunkry, ukrajinská armáda je připravená na možnost, že z Běloruska opět přijdou okupační jednotky.

„Navštívili jsme hodně vesnic poblíž běloruských hranic v různých oblastech. Je strašné, co říkají místní, že se během okupace dělo. Nikdy neočekávali, že na ně něco takového přijde právě z Běloruska,“ popisuje naše kolegyně Olena. Nejvíc šokující pro místní prý bylo, že vesnice ruské síly dokonce ostřelovaly, i když v nich nejsou vojenské objekty. Jde totiž o asi nejchudší a nejméně osídlený rajón Kyjevské oblasti a lidé se většinou živili zemědělstvím. To teď kvůli minám nepřipadá v úvahu.

Pokračujeme a Sergej, který se na opravách vesnic v několika oblastech podílí, ukazuje na jeden z domů. Žije v něm prý rodina a jeden ze synů je v armádě. Sousedi to řekli okupačním jednotkám, ty přijely před dům s tankem a vystřelily. Teď už je dům ale opravený, i díky pomoci Člověka v tísni. Později ale zjistíme, že tento příběh není v rajónu ojedinělý.”

Přečtěte si celou reportáž z Ukrajiny na deníku Forum 24.

Bezdlužnost na dosah ruky.

Dobrá zpráva před koncem

Pokračování povedených filmů většinou nebývají tak dobré, jako první díl. To naštěstí neplatí u Milostivého léta. Principem Milostivého léta je, že dlužníkovi jsou odpuštěny úroky a další sankce, náklady právního zastoupení a podobně. Stačí pouze zaplatit původní dluh. Využít třetí kolo je možné až do konce listopadu tohoto roku.

Z dvaceti korun se může stát dvacet tisíc, naříklad kvůli pokutám poplatkům, úrokům. Stává se to například u jízd na černo a často i dětem. Když dospějí a nastoupí do první práce, s překvapením zjistí, že jim exekučním příkazem odchází každý měsíc část platu.

„My vždycky zkoumáme, jestli ten člověk bude schopen dluh splatit. Jednomu z našich klientů například pomohla sbírka SOS Milostivé léto, která je určená právě na tyto základní dluhy. Původně přišel s úmyslem jít do oddlužení, ale nebylo pro něj vhodné. Zrovna běželo Milostivé léto a spoustu jeho exekucí se podařilo zastavit. Měl dluhy za asi půl milionu a v současné době je bezdlužný,“ vypráví naše kolegyně Klára Davidová pro Český rozhlas.

Jak Milostivé léto funguje a jaké jsou podmínky se dočtete v našem článku nebo na stránkách milostiveleto.cz. A pokud znáte někoho s dluhy, sdílejte to s nimi.

Na závěr

Kariéra v Tísni.
Specialista*ka pro datové analýzy a HR reporting, English-language media coordinator a další. Přidej se k nám.
Index odpovědného úvěrování.
Kde je nejlepší vzít si úvěr? Dvakrát ročně zveřejňujeme srovnávací analýzu, podívejte se.

Zapojte se taky!
Chcete se zapojit do našich aktivit, ale nevíte jak? Máme na to celý seznam.