Osmnáctý ročník konference Forum 2000 se letos uskuteční v tradičním říjnovém termínu, konkrétně 12.–15. října. Prvními potvrzenými hosty jsou například bývalý španělský premiér José María Aznar, palestinský diplomat a filozof Sarí Nussejba či bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul.
Letošní konference Forum 2000 s názvem Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu si klade za cíl nabídnout kritickou reflexi období transformací za posledních 20–30 let.
„V letošním roce si připomeneme 25. výročí pádu komunismu a protestů na náměstí Nebeského klidu. Debaty se zaměří na úspěchy i nezdary demokratizačních snah, které od té doby proběhly v řadě různých zemí. Velmi rádi proto na konferenci přivítáme dvě generace řečníků: na jedné straně osobnosti, které byly koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let minulého století přímými účastníky a aktéry demokratizačních procesů, jako je například Petr Pithart, Martin Bútora či Michael Žantovský, a na straně druhé zástupce mladé generace, kteří se nyní ve svých zemích stávají vůdčími osobnostmi a přebírají tak zodpovědnost za budoucí vývoj jejich společností. Mezi ně podle mě patří například kubánský disident Antonio Rodiles či běloruský aktivista Pavel Sieviaryniec,“ říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.
Jaký druh demokracie jsme očekávali, když padla železná opona? Když Chilané hlasovali v referendu v roce 1988? Jaký typ demokracie máme dnes? A především, o co usilujeme? To jsou jen některé z klíčových otázek, na něž budou při zkoumání dopadů demokratizačních procesů účastníci konference hledat odpověď. Konference bude také pokračovat v prohlubování odkazu zakladatele Nadace Forum 2000 Václava Havla, jehož stále více znepokojovala kvalita demokracie utvářející se v našich společnostech.
„V loňském roce jsme se zabývali výzvami, riziky a možnostmi transformačních procesů v arabských zemích, postsovětském regionu, Latinské Americe a Asii. Letos se opět zaměříme na snahu Václava Havla pomoci společnostem v uvedených oblastech v přechodu k demokratickému vládnutí. Cílem konference bude kritická reflexe nedávno proběhlých transformačních procesů těchto společností, přezkoumání výzev, jimž čelí, úspěchů, kterých dosáhly, a budoucích možností těch z nich, kterým se ještě nepodařilo završit přechod k demokracii,“ říká Tomáš Vrba, předseda správní rady Nadace Forum 2000.
Na programu konference budou i další otázky včetně role náboženství při budování liberální demokracie, celosvětového nárůstu extremismu a fundamentalismu, poklesu důvěry v demokratické procesy, jakož i různících se názorů na tato témata napříč generacemi.
Kromě výše zmíněných hostů letošní konference jsou mezi dalšími již potvrzenými delegáty například turecký politolog Suat Kınıklıoğlu, venezuelský politik a bývalý zástupce vysokého komisaře OSN pro lidská práva Enrique ter Horst, indický sociolog Surendra Munší, čínský disident a zakladatel Iniciativ pro Čínu Jang Ťien-li, socioložka a bývalá předsedkyně vlády Slovenské republiky Iveta Radičová, profesor mezinárodních vztahů z Georgetown University Charles Kupchan, polský publicista a ředitel Evropské rady pro zahraniční vztahy ve Varšavě Konstanty Gebert, uznávaný slovenský ekonom a bývalý ministr financí Ivan Mikloš či francouzský filozof a ekonom Guy Sorman.
Pozvání na letošní konferenci obdržela celá řada dalších významných světových osobností včetně ruské aktivistky a předsedkyně moskevského Helsinského výboru Ludmily Alexejevové, švédského ministra zahraničních věcí Carla Bildta či amerického senátora Johna McCaina.
Po loňské mimořádně úspěšné konferenci, které se zúčastnili například Jeho Svatost dalajlama, Aun Schan Su Ťij či Frederik Willem de Klerk a jejíž panelové debaty si přišlo vyslechnout přes 4 000 zájemců z řad zainteresované veřejnosti, se Forum 2000 i letos představí kromě Prahy v dalších středoevropských městech. Stejně jako v minulém roce proběhnou konferenční debaty v Ostravě, Plzni, Bratislavě a Krakově. Nově k těmto městům přibydou také Budapešť, Kutná Hora a Liberec.
Vstup na konferenci bude opět zdarma. Registrace zájemců budou spuštěny od 1. srpna 2014. Průběžně aktualizované informace o programu letošní konference, jejích hostech či registraci naleznete zde.