Nejčtenější – Asociace pro mezinárodní otázky

ČERVENEC 2016

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za uplynulý měsíc:

26. ledna 2016 | briefing paper

Zora Hesová vysvětluje základní pojmy jako je islamofobie a antiislamismus a vysvětluje rozdíly mezi kritikou islámu a islamofobií.  Její text slouží jako základní vhled do problematiky negativních stereotypů o muslimech.

28. dubna 2016 | kniha

Analytici AMO zhodnotili v 10. vydání své výroční publikace českou zahraniční politiku v roce 2015 známkou 3+. Tématem, které se prolínalo napříč zahraničněpolitickou agendou, byla uprchlická krize. Analytici kritizují jak postoj prezidenta Zemana, tak i  rétoriku některých vládních představitelů, která se přelila do paušální kritiky evropské integrace.

16. ledna 2016 | komentář

Donedávna širší veřejnosti neznámé slovo šarí’a se v současnosti skloňuje v diskusích politiků, matek i pejskařů. Co šarí’a je, kde je praktikována a jak se vyvíjí, vysvětluje pro Faktus Zora Hesová.

18. června 2013 | rozhovor

V létě 2013, 10 let poté, co se tehdejší turecký premiér Erdogan dostal k moci, ovládla zemi do té doby největší vlna protestů. Lenka Filípková společně s dalšími odborníky komentuje situaci v Turecku pro Mezinárodní politiku.

30. listopadu 2015 | research paper

Prostřednictvím jakých nástrojů uskutečňuje podporu svého exportu Velká Británie, Francie, Švédsko či Nizozemsko? Jak významnou roli hrají v ekonomické diplomacii rezorty zahraničních věcí? Na základě strukturovaných rozhovorů s představiteli zastupitelských úřadů devíti vybraných členských států EU Kryštof KrulišAlice Rezková ve své studii porovnávají národní modely jednotlivých zkoumaných zemí a analyzují aktuální trendy v oblasti ekonomické diplomacie.