Nadace Forum 2000 připravuje v rámci zářijové konference i přednášky Jeho Svatosti dalajlamy

Již od 1. června se mohou zájemci začít registrovat na 17. výroční konferenci Forum 2000, která proběhne letos v Praze ve dnech 15. až 17. září. Účast na letošní konferenci s názvem „Společnosti v přerodu“ potvrdilo k dnešnímu dni přes tři desítky významných světových osobností, mezi jinými např. Jeho Svatost dalajlama, americká folková zpěvačka a aktivistka Joan Baez, francouzský politolog Jacques Rupnik, nositel Nobelovy ceny míru Frederik Willem de Klerk či poslanec Evropského parlamentu Marek Siwiec.  

Hlavním tématem letošní konference budou problémy a důsledky společenských transformací, tedy různé aspekty probíhajících změn současného světa. Zvláštní pozornost bude věnována hodnotovému ukotvení transformačních procesů, problematice budování právního státu a demokratických institucí, účastníci se budou věnovat i fenoménu korupce a jeho vlivu na správu věcí veřejných a na ekonomický rozvoj. Konference bude pokračovat v rozvíjení odkazu zakladatele Nadace Forum 2000 Václava Havla.

„Pokud chcete prolomit kruh násilí, položit základy prosperity a demokratizačních procesů, pak musí být výchozím bodem přesvědčení vůdčích představitelů společnosti, že je nutné provést zásadní změnu. Přesně tak tomu bylo v Jihoafrické republice, když jsme s mými kolegy z Národní strany dospěli k přesvědčení, že vládu apartheidu nelze reformovat a že je nutné poskytnout všem obyvatelům naší země stejná práva a ukončit diskriminaci a segregaci,“ říká bývalý prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny míru Frederik Willem de Klerk, který na letošní konferenci promluví o možné „jihoafrické inspiraci“ pro současné transformující se společnosti.

Konference Forum 2000 je tradičně otevřená pro veřejnost a účast na ní je zdarma. V loňském roce využilo možnosti zúčastnit se některé z diskusí Fora 2000 téměř 4 000 zájemců z řad vládních úředníků, akademické obce, ale také představitelů občanské společnosti, podnikatelů či studentů. Registrace na letošní konferenci bude možná od 1. června, a to pouze prostřednictvím online registračního formuláře přístupného na internetových stránkách Nadace Forum 2000, kde bude hlavní část konference opět vysílána v přímém přenosu. Do diskusí se bude možné zapojit i prostřednictvím sociálních sítí.

„Stejně jako v minulých letech se snažíme zprostředkovat důležitá témata konference co největšímu množství zájemců, proto po loňském úspěšném rozšíření do Plzně, Ostravy a Bratislavy plánujeme letos ve spolupráci s místními partnery vedle těchto tří měst diskuse také ve Zlíně, Budapešti a Krakově. V souvislosti s účastí Jeho Svatosti dalajlamy jsme si dobře vědomi, jak velkou základnu příznivců má v České republice. Kromě jeho vystoupení na konferenci proto připravujeme také přednášku pro studenty na Filozofické fakultě UK. Zájemci z řad široké veřejnosti se pak budou moci zúčastnit veřejné přednášky Jeho Svatosti dalajlamy v O2 aréně, plánované na úterý 17. září,“ říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal. Podrobnější informace o programu konference i přednášce Jeho Svatosti dalajlamy budou včas zveřejněny na stránkách konference.

Mezi již potvrzenými hosty letošní konference jsou vedle výše zmíněných osobností také např. známý britský novinář Edward Lucas, bývalý australský ministr zahraničí Gareth Evans, izraelský politolog Šlomo Avineri, bahrajnská aktivistka Nada Dhaif, prezident National Democratic Institute Ken Wollack, argentinský rabín a spisovatel Abraham Skorka, bývalý evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler, šéf dánské mediální společnosti JP Politikens Jørgen Ejbøl,bývalá maďarská ministryně zahraničí Kinga Göncz, slavný blízkovýchodní analytik Fouad Ajami,britský filozof Roger Scruton, politik a bývalý ředitel izraelské hlavní bezpečnostní služby Šin Bet Ami Ajalon, pražský arcibiskup Dominik Duka, výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo, uznávaný americký politolog Michael Novak či venezuelská právnička a obhájkyně lidských práv Tamara Sujú Roa. Seznam všech dosud potvrzených delegátů naleznete zde.

Přílohy