MOBILY – NEVÝHODNÝ TARIF PRO KONGO


Člověk v tísni zve na další filmově-debatní večer: Máte právo vědět. Bude uveden nejúspěšnější titul z programu Promítej i ty! – dokumentární film Krev v mobilech.


3. 11. 2011 / 19.00

Mobily – nevýhodný tarif pro Kongo


Krev v mobilech / Blod i mobilen (režie Frank Piasecki Poulsen, 2010, Dánsko, Německo, 82 min, původní znění s českými titulky).


Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v této zemi, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Piasecki Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně. Ke svému zděšení zjišťuje, že mu žádný z výrobců nemůže zaručit, že právě jeho mobily nemají s nelítostnou válkou o naleziště minerálů v Demokratické republice Kongo nic společného. Vypraví se proto na místo činu a po náročné cestě se dostává do jednoho z největších dolů v regionu v konžské Bisie. Dětská práce, prostituce nezletilých dívek, smrt zavalením a přestřelky mezi členy místních gangů jsou zde každodenní realitou. Stejně jako všudypřítomná korupce v celé Demokratické republice Kongo.

Diskuse po filmu se zúčastní Iva Petříčková (Business Leaders Forum), která se věnuje dopadu CSR na ekonomický a sociální rozvoj zemí globálního Jihu, Miloš Polák ze společnosti REMA Systém, která zajišťuje sběr elektroodpadu a jeho recyklaci (vznik REMA Systému iniciovali největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR), Tomáš Lindner z časopisu Respekt a Pavla Začalová (Člověk v tísni, o.p.s.), koordinátorka kampaně Stop dětské práci.


Vstup ZDARMA (film je promítán v rámci programu Promítej i ty!)


Na viděnou se těší

tým festivalu Jeden svět

Přílohy