Mareček nebyl ve škole, protože sháněl pro své sourozence jídlo

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Už 20 let pomáháme v Etiopii.

Od roku 2003 se malá kancelář ve městě Hawassa rozrostla na největší misi v Africe. Dvacet let práce přinesly více než dvě desítky nově postavených a vybavených škol, vybudovali jsme na tisícovku zdrojů pitné vody pro více než tři čtvrtě milionu obyvatel, zemědělci umí lépe bojovat s dopady klimatické změny.

Hlasujte o vítězi Ceny Gratias Tibi 2023.

Prohlédněte si medailonky letošních finalistů Ceny Gratias Tibi a dejte hlas vašemu favoritovi. Rozhodnutí o tom, kdo získá Cenu veřejnosti v rámci letošního jubilejního 10. ročníku, je ve vašich rukách. Vítězové všech kategorií budou vyhlášeni 26. září v pražském divadlem Vzlet. Hlasovat můžete až do 25. 9.

Zdravotní problémy mi zničily život. Nemohu pokrýt výdaje své rodiny.

„O nohy jsem přišel před 20 lety. Během těchto let jsem se snažil najít práci a uživit rodinu. Přes veškeré úsilí a snahu jsem kvůli tomu nikdy nesplnil jejich požadavky,” říká Saifuddin. Kvůli svému špatnému zdraví a nedostatku práce musel poslat své syny do práce.

Vzdělávání za války.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Ruskou invazí na Ukrajinu velmi utrpěl ukrajinský vzdělávací systém. Kvůli válce a okupaci zemřelo mnoho školních zaměstnanců a stovky škol lehly popelem nebo byly poničeny. Sumská oblast válkou velmi trpěla a trpí dodnes. Obce na severu oblasti jsou vystaveny pravidelnému ostřelování a útokům. Bylo zde zničeno nebo poškozeno až 139 vzdělávacích institucí. Za poslední rok jsme provedli opravy ve 20 vzdělávacích zařízeních v Sumské oblasti, opravili jsme 12 budov a výuce přizpůsobili 7 krytů. Do školy se tak mohlo vrátit 8 000 školáků.

Tetiana Pinčuková a její osmiletý syn Denys opustili Marinku v Doněcké oblasti kvůli neustálým nepokojům a ostřelování. Koncem dubna 2022 rodina dorazila do Krolevce. V té chvíli bylo jasné, že hlasité zvuky, neustálý strach a život ve sklepě hluboce ovlivnily Denysovo duševní zdraví. Rodina našla pomoc v centru Be Smart, kde se Denysovi věnoval psycholog a další zaměstnanci.

Digitální vzdělávací centra Be Smart jsou jak aktivitami, tak prostory rozděleny do dvou částí – volný čas a vzdělávání. Některé děti se účastní online lekcí ve vzdělávací sekci. V rekreační si mohou vybrat z různých aktivit: navštěvovat workshopy, výtvarné ateliéry nebo místa, kde hrají hry. Také mohou hovořit s psychologem nebo vrstevníky. Všichni, kdo se na projektu podílí, poskytují dětem komplexní pomoc a přizpůsobují programové aktivity jejich potřebám. Mají odborné vzdělání a zkušenosti s prací s dětmi a jsou řádně proškoleni v oblasti bezpečnosti. Kurzy Be Smart jsou organizovány tak, aby se děti mohly naučit novým dovednostem, udržet si úroveň znalostí a prožívat šťastné dětství.
 

Tuhé dráty předsudků.

Dobrá zpráva před koncem

„Otevírám vchodové dveře ubytovny, které skřípáním ohlásí můj příchod. Neskutečný smrad nečeká a hned mě udeří do nosu. Nedá se vydržet dýchat nosem, ústy se ale štítím. Chvíli zkouším zadržet dech, pak to vzdám.
Stoupám po schodech do prvního patra, boty se mi lepí na kusy linolea. Pozorně koukám pod nohy, na co šlapu. Kolik švábů beru s sebou? Raději nechci vědět, proč je podlaha tak lepkavá. Jak je možné v 21. století takhle žít?
Mareček na mě celou dobu nevěřícně kouká. Je tak pokorný, vděčný za to málo, co má. Tedy především za pozornost, která je věnovaná jenom jemu, a to hodinu každý týden. On se po zbytek týdne věnuje svým sourozencům, na něž máma, kterou jejich táta opustil, už dávno nestačí. Co zmůže žena s tolika dětmi? Zbývá jí energie na to uvědomit si, jak důležitý je dobrý prospěch jejího syna? Měla by zbývat, ale…“
Literární reportáž Márie Sivákové, poradkyně a kontaktní pracovnice středočeské pobočky Člověka v tísni, ale také prozaičky a komentátorky, publikovaly v rámci cyklu České bolesti Novinky.cz. Přečtěte si ji celou zde.