Manželé vězněni za kritiku komunistického vůdce. Pomůžete jim?

Na setkání s delegací EU se měl loni v Číně dostavit tamní právník Jü Wen-šeng. Na schůzku ale nedorazil. Čínská policie ho totiž cestou zadržela i s jeho ženou  a obvinila z „vyvolávání hádek a provokací“ – vágně definovaného trestného činu, jímž Čína útočí na ty, kteří se nebojí tamnímu režimu postavit. 

Jedním z nich i Jü. V otevřeném dopise v roce 2018 totiž požadoval ústavní reformy a veřejně kritizoval komunistického vůdce Si Ťin-pchingaZa to strávil 4 roky ve vězení, kde čelil mučení, bití a odpírání zdravotní péče. V podobných podmínkách je teď držen znovu a jeho žena Sü také. Podle informací Amnesty ji dozorci ve vazbě bili, ponižovali a vyhrožovali jí zatčením jejího syna. Letos v lednu pak úřady oba manžele přemístily do střediska 1000 kilometrů vzdáleného od jejich bydliště, aby je syn navštěvovat nemohl. Hrozí jim až deset let vězení.

Za kritizování vlády si nikdo nezaslouží skončit v cele. Postavíte se s námi za čínského právníka a jeho ženu? 

Podepíšu petici

Z Číny ale přinášíme i jednu dobrou zprávu! Z vězení se nedávno dostala nezávislá novinářka Čang, za kterou jsme bojovali během našeho Maratonu psaní dopisů. 

Komunistický režim ji uvěznil za to, že nahrávala a zveřejňovala informace o dění ve městě Wu-chan, které bylo střediskem nákazy covidu-19. Stejně jako manželé Wen-šengovi byla obviněna z „vyvolávání hádek a provokací“, uvězněna a mučena.  

Po dlouhých 4 letech je konečně na svobodě. Po svém propuštění poděkovala všem, kteří o ni měli starost.