Představujeme Vám nové letní číslo Bulletinu lidských práv, které je plné aktuálních témat z oblasti ochrany lidských práv, mezinárodního práva a politiky.
Co vás v Bulletinu čeká?
- Michaela Stenzelová a Kristýna Zábojníková vás seznámí s novou národní pozicí České republiky k aplikaci mezinárodního práva v kyberprostoru. Proč je tento dokument pro ČR a mezinárodní komunitu tolik zásadní?
- Adéla Čapková analyzuje proces ohledně Guinejského masakru z roku 2009. Šlo o zločin proti lidskosti? Klára Popelková vás zase seznámí s žádostmi Mezinárodního trestního soudu o zatykače na představitele Hamásu a Izraele.
- V evropské sekci se Natália Hamadejová zaměřuje na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva o systematickém porušování lidských práv na Krymu. Sára Aiblová rozebírá případ Z. proti České republice, který odhalil zásadní nedostatky v ochraně obětí sexuálního násilí.
- V sekci Mezinárodní politika a byznys vás Daniela Skácelíková provede tématem zvýšené náležité péče soukromých společností v ozbrojených konfliktech, které často vyžadují složitá rozhodnutí v nejasných situacích.
- A dobrá zpráva z jihovýchodní Asie: Thajsko se stane první zemí regionu, která legalizuje manželství pro stejnopohlavní páry – o čemž mj. píše Karin Lišková.
- V české sekci vás čekají články Jakuba Dubjáka o případu údajného mučení ve Věznici Světlá nad Sázavou, Barbory Headlandové o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ohledně odškodňování protiprávních sterilizací, a Anny Pěničkové o kauze Dominika Feriho.