Latin American Insight: Základy amerického embarga vůči KuběLatin Amecian Insight je novou sérií odborných článků, která se bude věnovat analýze aktuálních témat týkajících se Latinské Ameriky. Tento program vznikl ve spolupráci Respekt institutu s Nadací Forum 2000 a Asociací pro mezinárodní otázky a jeho cílem je zvýšit v České republice informovanost o situaci v Latinské Americe.


Právě vyšel první článek série s názvem „Základy amerického embarga vůči Kubě. Národní zájem nebo politická hra?“. Autorem textu je Carlos Ferrer, který několik let pracoval v iberoamerické sekci mezinárodního vysílání Českého rozhlasu a v současné době je doktorandem oboru mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze.


„14. ledna loňského roku americký prezident Barack Obama ohlásil zmírnění embarga, které bylo na Kubu uvaleno již v roce 1962. Od nynějška tak mohou někteří američtí občané, příslušníci vzdělávacích, humanitárních a náboženských organizací, získat povolení cestovat na ostrov. Patrně ještě důležitějším krokem je rozšíření možnosti zasílat peníze, protože nyní mohou Američané kubánského původu posílat svým rodinám až 2000 dolarů ročně. V důsledku tak bude moci jakýkoli Američan poslat peníze kterémukoli Kubánci, pokud se nebude jednat o vysokého funkcionáře komunistické strany.“


Celou studii si můžete stáhnout v různých jazykových verzích zde.

Přílohy