Láska po indicku – v zajetí kasty


Člověk v tísni zve na další filmově-debatní večer z cyklu Máte právo vědět, tentokrát o postavení žen v indické společnosti, diskriminaci založené na tamním kastovním systému a skupině Růžový gang, která bojuje za práva indických žen.


27. 10. 2011 / 19.00

Láska po indicku – v zajetí kasty


V rámci večera bude uveden dokumentární film Růžová sárí / Pink Saris (režie Kim Longinotto, 2010, Indie, Velká Británie, 98 min, původní znění s českými titulky).


„Jsem spásou indických žen,” říká ve filmu Sampat Pal, proslulá jako zakladatelka skupiny Gulabi Gang (Růžový gang), bojující proti genderově diskriminačním tradicím. Dokument natočila režisérka Kim Longinotto, jež se dlouhodobě zabývá tematikou ženských práv. Ukazuje v něm každodenní úsilí indické aktivistky, k níž pravidelně přicházejí ženy vystavené v rodinách svých manželů násilí. Ve filmu vynikají příběhy dvou dívek, Rheky a Rheny, do jejichž života zasáhly rozdíly spojené s kastovním původem. Rheka otěhotněla se svým přítelem z vyšší kasty, jehož rodina ale brání jejich sňatku. Jako svobodnou matku by ji ovšem její vlastní rodina zavrhla. Mladičká Rhena utekla se svým milencem od manžela, za něhož byla provdána už v dětství. Z romantické lásky však záhy vystřízlivěla, neboť milencova rodina nechce přijmout ženu z nejnižší kasty. Režisérka na boji energické Sampat Pal ukazuje, s jakými problémy se indické ženy v současnosti potýkají, přičemž řadě z nich hrozí za jejich „pochybení” smrt.


Diskuse po filmu se zúčastní Blanka Knotková-Čapková, specialistka na asijská studia a genderovou problematiku třetího světa, a Michaela Kreuterová, politoložka, která žila několik let v Dillí.

Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice


Více informací najdete v příloze nebo na www.matepravovedet.cz. Chystáte-li se přijít, rádi Vás napíšeme na guest list pro vstup zdarma.


Na viděnou se těší

tým festivalu Jeden svět

Přílohy