Langhans v únoru: Ukrajina, Spolu o Evropě, JS rodičům a dětem, hazard.


út 4. 2. 2014 / 19:00

NEPOKOJE NA UKRAJINĚ

Svědectví z kyjevského Majdanu přiveze Ivo Dokoupil. Debatě bude předcházet vernisáž fotografií, které na místě pořídil.

čt 6. 2. 2014 / 19:00

SPOLU O EVROPĚ: KDE DOMOV TVŮJ?

(O slušnosti / Radovan Síbrt / ČR / 2012 / 60´)

Co to znamená, že někdo je jiný, odjinud, před něčím prchá či se u „nás“ o něco snaží? Jak vypadá naše chování k těm, které považujeme za jiné? Kdy a jak přechází pocit jinakosti do polohy nepřátelství či diskriminace?

Debatovat přijdou tito hosté:

Selma Muhic Dizdarevic,místopředsedkyně Českého helsinského výboru, pedagožka katedry studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií UK,Kateřina Srbková,socioložka a publicistka, která dlouhodobě žije ve Francii, Laco Toušek, sociální antropolog, spolupracovník Agentury EU pro základní lidská práva aJuan Provecho, kněz řádu augustiniánů původem ze Španělska, ředitel školy, absolvent mediálních studií na UK. Večer moderují Martina Mašková z ČRo Plus a dlouholetý berlínský novinář a spolupracovník ČRo Jaroslav Šonka.

čt 13. 2. 2014 / 19:00

TAK KOPNI DO TÝ BEDNY, ANEB K ČEMU NÁM TEN HAZARD VLASTNĚ JE?

Je hazard eticky přijatelný? Jaké dopady má na společnost? Jak podstatnou položku obecních rozpočtů tvoří příjmy z hazardu a jak je nahradit? Na tyto a další otázky odpoví Matěj Hollan, občanský aktivista, který proti hazardu dlouhodobě bojuje,Václav Kučera, ředitel pražské pobočky Člověk v tísni, Jakub Michal z ústecké pobočky Člověk v tísni, člen iniciativy Ústí bez hazardu, zástupci místních samospráv a další hosté.

čt 20. 2. 2014 / 17:00 – 19:00

JEDEN SVĚT RODIČŮM A DĚTEM

Máte děti ve věku mezi 8 až 11 lety a už nevíte, jaký program jim po škole vymyslet?  Pak je vezměte na promítání čtyř krátkých snímků, které je seznámí s radostmi, ale i starostmi jejich vrstevníků z České republiky i ze zahraničí. O filmech si děti budou povídat s moderátorkou a nakonec je čeká výtvarná dílna.

Můžete se těšit na tyto snímky:

Moje babička Lien / Annelies de Wit / Nizozemí / 2011 / 15´

Škola v Kálú / Sahra Mosawi / Afgánistán / 2012 / 10´

Dávej pozor! / Kamila Zlatušková / Česká republika / 2012 / 15´

Malé mužstvo / Dani Resines a Roger Gómez / Španělsko / 2011 / 10´

Zahraniční filmy jsou opatřeny českým dabingem.

VÝSTAVA

LIDÉ NA OKRAJI

6. 1. – 26. 2. 2014

Kdo jsou nejchudší z chudých? Pygmejové ze Středoafrické republiky, kterým mizí domov pod nohama. Ghanští migranti přežívající na skládce elektronického odpadu z Evropy. Všemi vyhánění uprchlíci barmského etnika Rohingya. Dětští pracovníci v zapomenuté Severní Koreji. Rozvojovka, informační sekce společnosti Člověk v tísni, představuje ve fotografiích osudy těch, o kterých se nemluví.

Vstup na všechny akce zdarma.

www.centrumlanghans.czPřílohy