Langhans v dubnu: Írán, studentské volby, Science café o změně klimatu, Spolu o Evropě o jaderné energetice…

Po festivalu Jeden svět vás opět zveme na pravidelné akce do Langhansu. Těšit se můžete na Science café o změně klimatu a působení na člověka, debatu o studentských volbách do Evropského parlamentu, další večer z cyklu Spolu o Evropě tentokrát věnovaný budoucnosti jaderné energie a mnoho dalšího.

Navíc už je opět otevřená venkovní zahrádka, tak přijďte.


Hezký týden přeje tým Langhansu

www.centrumlanghans.cz


čt 3. 4. 2014 / 19:00

ÍRÁN A ZÁPAD: BLÝSKÁNÍ NA LEPŠÍ ČASY?

Veřejná diskuze o aktuální vnitropolitické situaci v Íránu po zvolení nového íránského prezidenta Hasana Rúháního. O íránském jaderném programu, vzájemných vztazích se Západem a perspektivách dalšího vývoje. Host: Hannah Kaviani – novinářka v íránské sekci Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) v Praze. Hannah opustila Írán v roce 2007. Jejím hlavním zaměřením je íránská zahraniční politika a íránský jaderný program. Moderuje Oldřich Vondruška, který se zabývá otázkami Blízkého východu a severní Afriky. Večer pořádá o. s. Baraka – Centrum pro kultury Blízkého východu a severní Afriky.

čt 10. 4. 2014 / 19:00

TADY ŽIJEME, TADY JSME DOMA

Chcete se podílet na utváření veřejného prostoru? Hledáte inspiraci k zapojení se do společenského dění?

Setkání s těmi, kterým není lhostejné, co se děje za prahem jejich domovů a kteří se snaží ovlivňovat i okolí, ve kterém žijí. Hosty budou zástupci zajímavých projektů a organizací, jejichž občanské aktivity mohou každého z nás inspirovat, jak se zapojit do dění ve veřejném prostoru.

Hosté: Kateřina Šedá – výtvarnice, která se zaměřuje na sociálně laděné happeningy, Martin Moravec (Společně pro Desítku) – zástupce iniciativy sdružující dvanáct občanských sdružení zastřešených mottem “za hezčí Prahu 10”, Marcela Straková (Prazelenina) – projekt navazuje na tradici zahrádkářských kolonií, Lukáš Hanus (Anthropictures) – sociální a kulturní antropolog ukazuje, jak v praxi uchopit téma veřejného prostoru a společenských výzev pomocí přístupů sociokulturní antropologie.


čt 24. 4. 2014 / 19:00

PATŘÍ POLITIKA DO ŠKOL?

Mají studentské volby na školách (tzv. volby nanečisto) smysl, a co mohou mladé lidi naučit? Jsou v rozporu se školským zákonem? A jak probíhají obdobné volby v Norsku? Přijďte jen pár dní před konáním Studentských voleb do Evropského parlamentu 2014 na školách debatovat s organizátory projektu v České republice a s odborníky z oblasti školství a vzdělávání. Hosté: Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, Jindřich Fryč, náměstek ministra pro vzdělávání z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Petr Čáp, ředitel Centra občanského vzdělávání. Moderuje Jindřich Šídlo, hlavní analytik Hospodářských novin.


po 28. 4. 2014 / 18:00

VĚŘÍME VE ZMĚNU KLIMATU?

Jaký je dopad klimatických změn na lidské nitro a proč na přírodní katastrofy lidé nereagují racionálně? Na tyto a další otázky budou odpovídat odborníci z řad vědců.Hosté: PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D., ekopsycholog a sociální psycholog, vyučuje na katedře environmentálních studií FSS MU a Mgr. Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, platformy českých ekologických a rozvojových neziskových organizací zabývajících se změnou klimatu.

Večer je součástí cyklu neformálních debat o důležitých otázkách mezi vědou, společností a životním prostředím Science café, který pořádá o. s. Zelený kruh.


út 29. 4. 2014 / 19:00

SPOLU O EVROPĚ: JADERNÁ ENERGETIKA – ÚPADEK NEBO OŽIVENÍ?

Víte o jiném průmyslovém odvětví, které vyvolává podobné spory mezi zastánci a odpůrci jako jaderná energetika? Chcete-li získat podrobné informace o perspektivách jaderné energetiky v Evropě, přijďte debatovat s experty. Debaty se zúčastní Mycle Schneider, nezávislý mezinárodní konzultant v oblasti energetiky, který je iniciátorem a  hlavním autorem Zpráv o stavu jaderné energetiky ve světě, a další hosté z řad odborníků. Moderátorem diskuse bude novinář a spolupracovník ČRo Jaroslav Šonka.

Cyklus diskusí Spolu o Evropě je financován z prostředků Evropské unie. Mediálním partnerem cyklu besed Spolu o Evropě je Český rozhlas Plus.


Vstup na všechny akce je zdarma.

Přílohy