Langhans – Centrum ČvT: program na leden

Po vánočním odpočinku v Centru Člověka v tísni – Langhans pro vás připravili opět zajímavý program. Tentokrát se týká vzdálenějších míst – budeme diskutovat o Kubě, íránské a afghánské kinematografii či obchodu s dětmi v Etiopii. Na konci ledna budeme cestovat i v čase – v české premiéře promítneme oceňovaný dokument 900 dní(900 Days) o obléhání Leningradu v letech 1941 – 1944.

Zároveň bychom vás rádi upozornili, že Langhans – kavárna v centru bude mít otevřeno i v neděli, takže vás srdečně zveme třeba na nedělní odpolední kávu.

čtvrtek 10. 1. / 19.00

Kubánská realita půl století po revoluci

Kubánští revolucionáři z roku 1959 postupně vymírají a mladí lidé, kteří k revoluci nemají již žádný vztah, se probouzejí z politické apatie. Co by se muselo na ostrově stát, aby komunistický režim po padesáti třech letech padl?

Hostem debaty bude Pavla Holcová, vedoucí kubánských projektů společnosti Člověk v tísni.

Projekce: Jsem jiná Kuba / Soy La Otra Cuba (Pierantonio Micciarelli, 2012, Itálie, španělsky s anglickými titulky)

pondělí 14. 1. / 19.00

Jak se žije a točí filmařům v Íránu a Afghánistánu?

Írán jsou jaderné zbraně a spory s Izraelem, Aghánistán se rovná vládě Tálibánu. O mnoho víc se z českých médií nedozvíte. Tyto země ale mají také bohatou kinematografii, kterou se snaží prezentovat Festival íránských filmů. Zveme vás na jeho dozvuky! Jak se točí filmy v Afghánistánu a Íránu? Jaké mají filmaři podmínky pro svou práci? Jakým tématům se věnují a jaká jsou naopak opomíjená?

Hosté: Kaveh Daneshmand, íránský filmař žijící v Praze, a Omid Marzban, afghánský novinář a filmař. Moderuje Pavla Začalová, koordinátorka kampaně Stop dětské práci, Člověk v tísni. Debata bude v angličtině.

Debatě bude předcházet promítání tří krátkých filmů: Obvaz (Írán, 2011, Omid Abdollahi),Čekání (Írán, 1974, Amir Naderi), Rozbité brýle (Aghánistán, 2010, Abdul Ghafoor Shariati)

čtvrtek 17. 1. / 19.00

Děti na prodej

Víte, že Etiopie je nechvalně proslulá obchodem s dětmi? Často je sami rodiče v dobré víře „prodají“ z venkova do města s naivní vidinou lepšího života. Pracují v tkalcovských dílnách, prostituují se i slouží v bohatých domácnostech. Přijďte se zeptat, jak v této africké zemi funguje obchodování s dětmi, kdo je do něj zapojen a jaké má dětská práce důsledky i řešení.

Hosté: Petra Matulová, vedoucí mise v Etiopii, Člověk v tísni, a Pavla Jebili Začalová, koordinátorka kampaně Stop dětské práci – je lepší chodit do školy.

Na setkání uvidíte vybrané krátké filmy. Po skončení debaty promítneme dokument

čtvrtek 24. 1. / 19.00

Leningrad 1941 – 1944: Devět set dní pekla

Téměř devět set dní trvalo obléhání Leningradu německou armádou. Během této doby zemřelo ve městě na dva miliony obyvatel.  Součástí živoření v obleženém městě bylo také rabování, vraždy a kanibalismus. Hlad a mráz dohnali většinu obyvatel daleko za hranice lidské důstojnosti.

Hostem diskuse bude britská historička Anna Reid, autorka knihy Leningrad: Tragédie obleženého města 1941–1944, jejíž český překlad vydalo nakladatelství Jota v roce 2011.

Výstava:

Čekání na zázrak – Kubánská realita půlstoletí po revoluci

10. 1. – 22. 2. 2013 / pondělí – neděle / 12:00 – 20:00 / vstup zdarma

Aktuální program najdete na www.centrumlanghans.cz.