Krvavé páté narozeniny Jižního Súdánu

V červenci si Jižní Súdán, nejmladší stát světa, připomíná pět let od svého vzniku. Namísto oslavy ale v hlavním městě Džuba opět vypukly boje a zemřelo asi 300 lidí. Zajistí v budoucnu politické síly stabilitu? Mohou se smířit etnika Dinků a Nuerů? Existují možnosti, jak dostat Jihosúdánce z kolotoče chudoby a válek?

Na úvod promítáme úspěšný dokumentární film Ve stínu minulosti z Jednoho světa 2016 (s anglickými titulky), následuje debata (v češtině).

Host:

Andrea Volfová, bývalá pracovnice mírové mise OSN v Jižním Súdánu

V roce 2005 začala pracovat pro peacekeepingové mise OSN. Působila v Dárfúru, v Burundi, ve Východním Timoru a v letech 2012-2013 v Jižním Súdánu. Tam v rámci mírové mise zažila euforickou atmosféru po vzniku nového státu i zklamání po vypuknutí nové občanské války v roce 2013.

Debatu moderuje Tereza Hronová ze společnosti Člověk v tísni, která navštívila Jižní Súdán v prosinci 2015.

ANOTACE FILMU:

Ve stínu minulosti (A Haunting History | Femke van Velzen, Ilse van Velzen | Netherlands | 2015 | 70 min. )

Jižní Súdán vznikl jako samostatný stát v roce 2011, po vleklé občanské válce. Súdánec Anuol se vrací domů po více než dvaceti letech života v Británii, kde vystudoval práva. Své znalosti chce využít k rozvoji právního systému v nové zemi. Zatímco se potýká s úřady i každodenními potížemi při budování své firmy, v zemi opět propuká krvavý konflikt. Anuol se znovu ocitá na útěku. Dokument zachycuje jihosúdánskou realitu očima muže, jehož celý život je orámován násilnými dějinami státu. Státu, který se doposud řídil jediným právem: právem silnějšího.

Začátek: 04.08.2016 18:00
Konec: 04.08.2016 20:00
Místo konání: Vodičkova 37, Praha 1

Vstup je volný. Všichni jsou srdečně zváni.