Konference Forum 2000 prozkoumá aspekty vztahu právního státu a demokracie


15. výroční konference Forum 2000 s názvem „Demokracie a právní stát“ se uskuteční ve dnech 9.–11. října 2011 a hlavní pozornost bude věnovat perspektivám demokracie a právního státu v 21. století. Účastníci konference se zaměří na vztah demokracie a vlády práva v současném světě, na roli občanské společnosti i na práva jednotlivce. Dalším diskutovaným tématem bude státní suverenita a její limity z hlediska odpovědnosti mezinárodního společenství chránit lidská práva.


Debatovat se bude též o vlivu korupce a organizovaného zločinu na demokracii a společnost a diskuse se zaměří také na roli práva v souvislosti s ochranou životního prostředí. Konference se bude zabývat i řadou aktuálních ekonomických otázek, rolí žen ve vedoucích pozicích či budoucností jaderné energie.


Tradičním tématem bude role náboženství ve světě, tentokrát v kontextu právního státu. Diskuse se budou zabývat vztahem náboženství, etiky a práva a také náboženskými tradicemi ve spojitosti s lidskými právy. Konference prozkoumá i aktuální regionální témata a bude se věnovat vývoji v regionu severní Afriky a Blízkého východu, stavu právního státu v Rusku a na Ukrajině i jeho vnímání v Asii.


Součástí konference bude řada dalších diskusí a debat, jež budou doplněny sérií videoprojekcí a několika výstavami, mezi nimiž se představí například projekt amerického psychologa Philipa Zimbarda.


Více než sedm desítek delegátů již potvrdilo svou účast na konferenci, mezi jinými například Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, USA; Princ El Hassan bin Talal, předseda, West Asia-North Africa Forum, Jordánsko; Emma Bonino, místopředsedkyně Senátu, Itálie; Francis Deng, zvláštní poradce pro prevenci genocidy, Organizace spojených národů, USA/Súdán; Gareth Evans, bývalý ministr zahraničních věcí, Austrálie; Jared Genser, prezident, Freedom Now, USA; Asma Jahangir, prezidentka, Advokátní komora Nejvyššího soudu, Pákistán; Boris Nemtsov, politik a čelný představitel opozice, Rusko; Olusegun Obasanjo, bývalý prezident, Nigérie; a Mikheil Saakashvili, prezident, Gruzie.


Konference Forum 2000 se uskuteční v prostorách Paláce Žofín, Goethe-Institutu, Akademie věd ČR a na několika dalších místech v Praze a letos poprvé také v Plzni. Konference je otevřená pro veřejnost. Pro účast na diskusích, které se budou konat v Paláci Žofín, je nezbytné se předem zaregistrovat.


Informace o registraci, průběžně aktualizovaný seznam delegátů a program konference naleznete zde.Přílohy