Když boj za lidská práva dobře dopadne. Podívejte se na nedávné úspěchy Amnesty

Velký úspěch slavíme v Česku! Po mnoha letech přesvědčování politiků, informování veřejnosti a neúnavné práce na naší kampani Chce to souhlas schválila Sněmovna novou a spravedlivější legislativní definici znásilnění. Ta pomůže lépe ochránit oběti a snáz usvědčit pachatele. 

Šťastný konec měl rovněž příběh egyptského právníka Mohameda, který ve své zemi pomáhal obětem porušování lidských práv a diskriminovaným menšinám. Kvůli kritizování egyptských úřadů byl obviněn z terorismu a strávil krutých 40 měsíců ve vazbě. Díky celosvětové kampani za jeho propuštění mu ale egyptský prezident udělil milost a Mohamed se mohl opět shledat s rodinou. Po svém osvobození vzkázal, že na podporu Amnesty nikdy nezapomene. 

Na svobodu se dostal také afghánský učitel a aktivista Matiullah. Poté, co Tálibán v srpnu 2021 zakázal dívkám a ženám vzdělávat se na středních i vysokých školách, zahájil Matiullah kampaň, která jim měla přístup ke vzdělání zajistit. Aniž by proběhl jakýkoliv soud, byl uvězněn a strávil několik měsíců v cele. Po jeho náhlém propuštění poděkovala Matiullahova rodina Amnesty za podporu i právní pomoc v boji za jeho osvobození. 

Naše práce ale zdaleka nekončí. Řada nespravedlivě vězněných stále čeká na své osvobození a zastaralé či represivní zákony nadále omezují svobodu na mnoha místech světa. Uspět se nám daří průměrně u každého třetího případu. Podívejte se na ty aktuální.