Analýzy a publikace

Česká zahraniční politika

 • DEMAS ve spolupráci s maďarskou pobočkou evropské pro bono sítě PILnet uspořádal 5. března 2020 dvě navazující diskuse u kulatého stolu o současných problémech a výzvách, kterým čelí organizovaná občanská společnost (nejen) v České republice. Diskusí na téma Podpora občanské společnosti prostřednictvím pro bono služeb soukromého sektoru Občanská angažovanost mladých a studentů se zúčastnily na tři desítky zástupců neziskového sektoru, státní správy, akademického prostředí i businessu vnikly dva briefing papery, které můžete najít níže.
 • Andrej Babiš is not Central Europe’s Game-Changer – Vít Dostál, Association for International Affairs (AMO), and Milan Nič, German Council on Foreign Relations (DGAP), co-authored a new briefing paper analyzing the Czech election result.
 • Podpora lidských práv v zahraniční politice a stranické volební programy – Přečtěte si nový briefing paper Víta Dostála (AMO) o lidsko-právní problematice ve volebních programech stran kandidujících do PSP ČR v říjnových volbách.
 • Agenda pro českou zahraniční politiku 2017 – AMO již pojedenácté vydává publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku. Její autoři hodnotí českou diplomacii v roce 2016 a předkládají doporučení, kterých bych se měla držet v letošním roce.
 • Česká zahraniční politika vůči Číně: Možnosti, priority a rizika – Autoři v policy paperu (AMO) uvádějí česko-čínské vztahy do kontextu a podrobně rozebírají různé aspekty české zahraniční politiky vůči Číně. Věnují se například ekonomice nebo lidským právům a uvádějí konkrétní kroky a doporučení.
 • Česká republika a eurozóna v době po Brexitu – Kryštof Kruliš (AMO) ve svém briefing paperu shrnuje aktuální situaci České republiky ve vztahu k eurozóně i s přihlédnutím k výsledkům britského referenda o setrvání v Unii. Věnuje se vztahu zemí eurozóny a ostatních členů EU a zda je v této oblasti potřeba situaci reformovat i tomu, jaká je šance, že k reformě dojde.
 • Agenda pro českou zahraniční politiku 2016 – AMO představuje desáté vydání své výroční publikace Agenda pro českou zahraniční politiku. Analytici zhodnotili českou zahraniční politiku v roce 2015 známkou 3 + a předložili svá doporučení.
 • Czechs Weigh Human Rights Against Business –  ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal se v analýze Inter Press Service vyjádřil na téma lidskoprávní agendy v zahraniční politice

Evropská unie

HRDN

 • HRDN “Do’s and Don’ts” for the EP on HRDs – The European Parliament is a great ally of human rights defenders worldwide, with many individual cases mentioned in the monthly urgency resolutions, and declarations by individual MEPs or Chairs. But can the EP do more in its public diplomacy on HRDs? Read more in HRDN’s paper on “Do’s and Don’ts for the EP on HRDs.

Místní správa

 • Dopad místních referend na politickou angažovanost v českých obcích v letech 2002-12 – Tomáš Dvořák, Jan Zouhar a Jakub Novák (EUROPEUM) přináší ve své analýze výsledky unikátního výzkumu, který poprvé v českém kontextu zjišťoval, jaký má přímá demokracie v České Republice na lokální úrovni vliv na další politickou angažovanost občanů.
 • Metodika tvorby participativního rozpočtu – Tato metodika je určena těm, kteří potřebují jednoduchý a srozumitelný nástroj k přípravě participativního rozpočtu ve svém městě. Ať jste politik, aktivní občan, nebo úředník, najdete v ní praktický návod k tomu, jak participativní rozpočet připravit, jak ho realizovat a také na co si dát pozor při implementaci jeho výsledků. Autorem metodiky je AGORA Central Europe.
 • Participativní rozpočet: Participativní rozpočet dobře funguje v některých zahraničních městech, u nás se teprve rozebíhá. Pro inspiraci českým radnicím i dalším zájemcům jsme připravili e-brožurku případových studií participativních rozpočtů z Polska (Dabrowa Gornicza, Walbrzych) a Slovenska (Bratislava – Nové Mesto, Banská Bystrica). Stáhněte si e-brožurku ZDE.

Východní partnerství

Vyšehradská spolupráce

 • France and the V4 in a multi-speed Europe: rough times ahead? – Martin Michelot (EUROPEUM) se ve svém nejnovějším policy paperu věnuje vztahům Francie a zemí V4 z perspektivy strategie E. Macrona, možného vícerychlostního scénáře a francouzsko-německé politické iniciativě; v závěru pak představuje možnosti a příležitosti spolupráce v dlouhodobém časovém měřítku.
 • Rethinking V4’s Eurozone Dilemmas after the UK Referendum – V čem se liší postoje zemí V4 k tématům, která aktuálně řeší eurozóna? S jakými problémy se musí potýkat a jak je chtějí řešit? Co se změní očekávaným odchodem Velké Británie – největší unijní ekonomiky, která nepoužívá společnou evropskou měnu? Pět autorů ze zemí Visegrádské skupiny shrnuje postoje svých států v novém policy paperu. Vysvětlují specifika pozic jejich zemí a popisují možný budoucí vývoj. (AMO)
 • Understanding New Polish Intermarium: Trap or Triumph for the Visegrad Group? – Vít Dostál (AMO) ve svém policy paperu analyzuje ideologická východiska, ze kterých čerpá současná polská středoevropská politika, a zkoumá konkrétní sektorové iniciativy, na které se Polsko prioritně zaměří. Bude PL V4 PRES znamenat obrat v dosavadním směřování Visegrádské skupiny?

Různé

 • CEVRO Democracy Guide – This practical guide is chronicling the democratic transition experience of different countries to help reformers, who are in charge of democratization processes in their home countries, to deal with issues involving security services during transition. 
 • NGOs and the Judiciary – Watchdog Activities, Interactions, Collaboration, Communication – The report establishes key recommendations and good practice guidance for civil society organizations that are engaged in monitoring of the judiciary and judicial function. The recommendations have general applicability well outside the context of Central and Eastern Europe, and are models for NGO watchdog activities, and for NGO interaction with the judiciary (CEELI Institute).
 • Metodická příručka: Jak pracovat s příběhy menšin ve výuce – Amnesty představuje metodickou příručku pro pedagogy, která nabízí praktické nástroje a materiály využitelné při práci s tématy menšin, stereotypů a diskriminace ve výuce. Vychází z příběhů devíti inspirativních zástupců menšin, jejichž osudy jsou zpracované ve studentům blízké formě komiksů. Diskuzi k jednotlivým menšinám podpoří přehledně zpracované informace a fakta, které upřesňují možné nejasnosti a nejčastější mýty.
 • Amnesty International policy on state obligations to respect, protect and fulfil the human rights of sex workers – Strategie Amnesty International je výsledkem více než dvouletých rozsáhlých celosvětově vedených konzultací, uvážlivých přezkoumání věcných důkazů i mezinárodních standardů v oblasti lidských práv a v neposlední řadě výzkumů vedených přímo v terénu.
 • Prezidentské volby v USA a obchodní politika Clintonové a Trumpa – Americký prezidentský volební systém a postoje Hillary Clintonové a Donalda Trumpa k dosavadní obchodní politice USA ve svém briefing paperu rozebírají Jakub El-Ahmadieh (AMO) a Kryštof Kruliš.
 • „REFUGEES WELCOME INDEX“ Amnesty – Refugees Welcome Index (Index míry ochoty k přijímání uprchlíků) vznikl na základě globálního průzkumu, který získal odpovědi více než 27 000 lidí. Provedla ho mezinárodně uznávaná poradenská společnost GlobeScan a řadí 27 zemí ze všech kontinentů na základě ochoty lidí přijmout uprchlíky do své země, svých měst, sousedství a domovů.
 • Zapracování NATO do Globální strategie Evropské unie: chybějící propojení? – Nové vydání série EUROPEUM BRUSSELS MONITOR od Martina Michelota pojednává o spolupráci EU a NATO v rámci Globální strategie Evropské unie.
 • Nová Hedvábná cesta: výzvy a příležitosti – Společný research paper Václava Kopeckého, Václava Lídla, Alice Rezkové a Michala Vodrážky, vydaný pod Asociací pro mezinárodní otázky AMO, se věnuje nové čínské iniciativě Hedvábná cesta 21. století.