Jeden svět na školách aktuálně

Probíhá Měsíc filmu na školách

Cenu Příběhů bezpráví letos obdrží uvěznění běloruští aktivisté

Již od roku 2009 spolu s mladými lidmi předáváme Cenu Příběhů bezpráví žijícím i nežijícím osobnostem, jež zastávaly odvážné postoje a aktivně se postavily komunistickému režimu v bývalém Československu. Letos jsme se rozhodli udělit Cenu do zahraničí, konkrétně statečným osobnostem v Bělorusku.
 
Těm, kteří už jsou za podobnou činnost zavřeni, bych chtěla vzkázat, aby neztráceli naději, aby si stále představovali, že to, co udělali bude mít pozitivní účinek, že něco pozitivního přinese pro společnost. A aby si každý den říkali, že ten den, který sedí ve vězení, že už je den poslední. Mně to velmi pomáhalo. Za každým zamračeným dnem, přichází ten slunečný. A aby věřili, že ten slunečný den se opravdu dostaví,” vzkazuje bývalá politická vězenkyně Vlasta Černá oceněným běloruským aktivistům ve videu.
 

Online debata o aktuálním dění v Bělorusku s členkou předsednictva Běloruské studentské asociace

Debata s členkou předsednictva Běloruské studentské asociace, členkou mládežnické organizace RADA a zaměstnankyní běloruské lidskoprávní organizace Vjasna, Daryou Rubleuskayou, proběhla 16. listopadu od 10 hodin. Zaměřila se na aktuální dění v Bělorusku.  Záznam je dostupný na stránkách JSNS.CZ.

Probíhá Měsíc filmu na školách

Měsíc filmu na školách se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celé České republice. Zapojené školy pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty. Za 16 let existence projektu uspořádaly školy 9 345 projekcí, kterých se zúčastnilo více než 405 000 žáků.