Írán ve velkém popravuje protestující. Přiznání vynucená mučením vysílá v televizi

Íránské úřady odsoudily k trestu smrti 14 účastníků protivládních protestů. Tisíce dalších jsou stále zatčeny. Panují obavy, že je trest smrti stihne také.
 
Demonstrace v Íránu vypukly v srpnu 2022 poté, co byla aktivistka za práva žen Mahsa Amini zavražděna tamní policií. Účastníci protestů jsou od té doby nadále zatýkáni, souzeni v nespravedlivých procesech a obviňováni ze zločinů jako „nepřátelství proti Bohu”.
Mnoho z nich bylo před odsouzením mučeno nebo znásilněno. Pod nátlakem pak učinili falešná přiznání, z nichž některá byla opakovaně vysílána v celostátních médiích.
Možnost pokojně protestovat je základním lidským právem. Pomozte nám zabránit popravě íránských demonstrantů – petice k podepsání zde.
 
Jednoho velkého úspěchu už se nám v Íránu letos dosáhnout podařilo. Tamní aktivistka Yasaman Aryani, za kterou jsme bojovali během Maratonu psaní dopisů, byla po 5 letech propuštěna.
 
Yasaman byla uvězněna v roce 2018 pouze za to, že kritizovala tamní zákon o povinném zahalování a spolu s dalšími ženami debatovala o možnosti svobodně se oblékat. Íránské úřady ji za to odsoudily k 16 rokům vězení. Její osvobození se podařilo díky masivnímu nesouhlasu veřejnosti ze všech koutů světa. Petici za její propuštění podepsalo přes 235 tisíc lidí.
PS: Nebezpečí se kvůli svému přesvědčení vystavují obránci lidských práv po celém světě. Nejen jejich příběhy můžete poznat na dokumentárním festivalu Jeden Svět. Tématem letošního ročníku je Cena bezpečí. Festival začíná až 22. března, ale na program se můžete naladit už dnes.