Židle pro čínského disidenta Siao-po je stále prázdná

Symbolicky na Den lidských práv 10. prosince předají zástupci společnosti Člověk v tísni spolu s Jiřím Dědečkem, předsedou českého PEN klubu, otevřený dopis čínskému velvyslanectví v Praze s požadavkem ukončit perzekuci laureáta Nobelovy ceny míru Liou Siao-po a dalších vězňů svědomí.

Přidejte se k této výzvě a přijďte v 16:30 před čínské velvyslanectví v Praze!

Čínský intelektuál a obhájce lidských práv Liou Siao-po si od prosince 2008 odpykává jedenáctiletý trest za to, že se podílel na vzniku Charty 08, prohlášení inspirovaném československou Chartou 77, které volá po nenásilných reformách a větších občanských svobodách v současné Číně. Díky aktivitě Člověka v tísni, bývalého prezidenta a čtyřiceti českých poslanců a senátorů byl Liou Siao-po nominován na Nobelovu cenu míru, kterou přes protesty čínské vlády získal v říjnu 2010.

Název akce Empty Chair, neboli prázdná židle, se vztahuje k prosincovému předávacímu ceremoniálu, kdy vzhledem k Liouově uvěznění neměl kdo přebrat cenu a na laureátově místě zůstala pouze prázdná židle. Čínská vláda nepovolila převzetí ceny ani disidentově manželce, kterou od té doby drží v domácím vězení zcela odříznutou od okolního světa.

Přílohy