Forum 2000 představuje 200 neziskovek vystavujících na letošním NGO Marketu.

Čtrnáctý ročník NGO Marketu se kvapem blíží a jeho přípravy jsou v plném proudu. Dne 1. února byla pro neziskové organizace spuštěna registrace a téměř po měsíci je kapacita prostor uvnitř Národní technické knihovny i venkovního prostranství téměř naplněna. Registrační formuláře však zůstávají otevřeny i nadále, jednak z důvodu naplnění posledních zbývajících míst a jednak pro případ, že by se některá obsazená místa nečekaně uvolnila. Kapacita Ballingova sálu a Noční studovny, určených pro uspořádání přednášky, besedy či workshopu, je již zcela naplněna.

V rámci letošního ročníku se představí na 200 neziskových organizací z celé České republiky, a to v obvyklých kategoriích, kterými jsou krizová, humanitární a rozvojová pomoc; kultura, sport a volný čas; lidská práva a podpora demokracie; sociální služby a zdraví; výchova, vzdělání a výzkum; životní prostředí a jiné.

Tradičně největší zastoupení má sekce sociální služby a zdraví, v rámci které představí svoji činnost všeobecně známé organizace, jako je Sdružení Linka bezpečí nebo Diakonie ČCE, ale i celá řada dalších velmi zajímavých neziskovek, které návštěvníkům mohou zodpovědět a poradit s nepřebernou škálou dotazů a problémů. Nelze však opomenout ani další kategorie, jako je například výchova, vzdělání a výzkum, která cílí zejména na studenty a mladé lidi. V rámci této oblasti návštěvníci najdou kromě jiných organizaci AFS Mezikulturní programy, INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a mnoho dalších, které představí české i zahraniční vzdělávací a dobrovolnické projekty. Seznam vystavujících organizací naleznete zde.

Prezentace neziskových organizací by letos měly být opravdu pestré a zábavné. Již první organizace zareagovaly na výzvu pokusit se svoji přítomnost na veletrhu oproti minulému roku ozvláštnit. Na NGO Market tak zavítá lední medvěd Paula organizace Greenpeace a těšit se můžete také na dobročinný bazar domova Sue Ryder či pojízdnou knihovnu Městské knihovny v Praze s neziskovou literaturou. Připravuje se také divadlo ve znakové řeči pro neslyšící děti.

Úplnou novinkou letošního ročníku bude slosování dárků pro návštěvníky. Vystavující organizace věnují do slosování nejrůznější ceny a každý návštěvník tak bude mít příležitost zkusit štěstí a získat lístky na české hrady a zámky, bezplatné právní konzultace, originální šperk, umělecké fotografie, trička, ručně šitou panenku a další zajímavé ceny.

Letošní NGO Market se uskuteční v pátek 3. května v Praze. Více informací o veletrhu naleznete zde a průběh příprav můžete sledovat také na Facebooku.