Filmově-debatní večer Máte právo vědět

14. 1. 2010 / 19.00

Mezi extrémy: izraelsko-palestinský konflikt v každodenním životě

Téma uvede dokumentární film Smrt v Gaze / Death in Gaza (UK, 79 min., James Miller, 2004, v původním znění s českými titulky).

Na jaře roku 2003 se režisér James Miller a reportérka Saira Shahová vydali na Blízký východ. „Chtěli jsme zaznamenat, jakým způsobem vyrůstají obyčejné děti v neobyčejných podmínkách,” říká v úvodu snímku Saira Shahová. Hlavními postavami jejich filmu jsou dvanáctiletý Ahmed, jeho stejně starý kamarád Mohamed a šestnáctiletá Najla. Všichni žijí ve městě Rafah na hranicích nebezpečného pásma Gaza. Jejich hluboce zakořeněná nenávist k Izraeli, utvářená prostředím, ve kterém vyrůstají, i rozpracovaným systémem ideologického vymývání mozků, napovídá, že jsou na nejlepší cestě stát se za pár let sebevražednými atentátníky. Během natáčení však dojde k šokující události. Režisér James Miller je zastřelen izraelským vojákem a stává se další obětí konfliktu, jehož zhoubný dopad na životy palestinských dětí se snažil co nejvěrněji zaznamenat.

Po projekci bude následovat debata s Jakubem Szántó, redaktorem a editorem zahraniční redakce zpravodajství ČT a Jiřím Schneiderem, bezpečnostním expertem a programovým ředitelem PSSI.

Vstup 50 Kč; Pro členy a členky Klubu přátel Člověka v tísni vstup zdarma (po předložení kartičky KP Čvt).

Filmově-debatní večery se konají v Ballingově sále Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6.

www.clovekvtisni.cz/matepravovedet