Filmově debatní večer Máte právo vědět

29.4. 2010 / KLDR: Ve stínu osvíceného vůdce

Téma uvede dokumentární film Kimčongílie, který zaznamenal velký divácký ohlas na právě uplynulém Jednom světě.   Kimčongílie / Kimjongilia (N. C. Heikin / Korea / 2009 / 75 min.)

Severní Korea je bezesporu nejizolovanější zemí světa. Totalitní režim zde již šedesát let zavírá své obyvatele do koncentračních táborů za sebemenší prohřešky: stačí zmačkat noviny, na nichž je vyobrazen otec zakladatel Kim Ir-sen nebo jeho syn, současný vládce Kim Čong-il. Ačkoli se i pouhý pokus o útěk z těchto táborů trestá smrtí, každý rok se o něj řada vězňů pokusí. Díky hrstce z nich, kterým se podaří uniknout a z níž se někteří objeví i v dokumentu, se svět dozvídá o hrůzné podobě života v komunistické Severní Koreji. Jejich silné a alarmující svědectví o milionech obětí hladomoru v devadesátých letech, severokorejských dívkách skrývajících se v Číně, které jsou nuceny k prostituci, či o závislosti tamní ekonomiky na práci vězňů výmluvně kontrastují s propagandistickými televizními pořady posilujícími obludné rozměry Kim Čong-ilova kultu. S využitím archivů a graficky zajímavých vsuvek je ve filmu režisérky N. C. Heikinové také přehledně připomenuta historie Korejského poloostrova.

Po filmu můžete debatovat s koreanistou Jaromírem Chladou, Jiřím Šitlerem, ředitelem odboru států Asie a Pacifiku na MZV ČR, a Evou Hrončekovou, která strávila v Severní Koreji 5 let.

Vstup 50 Kč. Pro členy a členky Klubu přátel Člověka v tísni a nově také Skutečné pomoci vstup zdarma (po předložení členské kartičky).

Ballingův sál Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice.