Filmově-debatní večer Máte právo vědět

15.4. 2010 / Ženou v Íránu – debata s významnou bojovnicí za práva žen v Íránu Shadi Sadr

Téma uvede dokumentární film Zemřít ukamenováním / Women in Shroud (M. Kazemi, F. Haerinejad / Írán, Nizozemí / 2009 / 72 min., v původním znění s českými titulky)

Trest smrti ukamenováním mohou v Íránu dostat ženy a někdy i muži, kteří se provinili cizoložstvím či prostitucí. Advokátka Shadi Sadr, novinářka Asijeh Amini a další aktivistky za práva žen se snaží pomáhat těm, které byly odsouzeny k tomuto nehumánnímu, ponižujícímu a velmi bolestivému způsobu popravy nebo dalším ženám odsouzeným k popravě za někdy ne zcela jasných okolností. Dokument režisérů Farida Haerinejada a Mohammada Rezy Kazemiho vypráví příběh několika žen, které díky pomoci Shadi a její neziskové organizace unikly trestu smrti ukamenováním. Film získal na letošním Berlinale Cenu za mír a spravedlnost (Peace Award for Justice).

Po projekci filmu bude následovat debata s hlavní protagonistkou filmu, advokátkou Shadi Sadr, významnou odbornicí na práva žen v Íránu a čerstvou laureátkou ceny Women of Courage. Shadi Sadr je mimo jiné zakladatelkou internetového portálu Women in Iran, prvního webu, který se věnuje ženským právům v Íránu, a jednou z nejvýraznějších bojovnic proti trestu kamenováním.

Debata bude v angličtině s možností simultánního překladu do češtiny.

Partnerem večera je  Heinrich-Böll-Stiftung Praha.

Vstup 50 Kč Pro členy a členky Klubu přátel Člověka v tísni vstup zdarma (po předložení kartičky KP Čvt).

Místo konání: Národní technická knihovna – Ballingův sál, Technická 6, Praha 6 Dejvice

Začátky v 19.00

Projekce budou uvedeny v anglickém nebo českém jazyce (vždy uvedeno u aktuální projekce), debaty budou v češtině.