Evropský manuál – Evropa po Lisabonu

Zveme Vás ke sledování dalšího dílu dokumentárního cyklu o aktuálních evropských tématech – Evropský manuál. Tento čtvrtek 10.6. v 00:10 na ČT2 a v repríze v neděli 13.6. v 02:10 na ČT1, na téma: Evropa po Lisabonu. V dalším vydání Evropského manuálu bude Monika MacDonagh Pajerová se svými hosty hledat odpověď na otázku, co přinese Lisabonská smlouva v praxi a co naopak neřeší.

Dokument, který měl být “Evropskou ústavou”, představitelé evropské sedmadvacítky podepsali v prosinci 2007. Platit začal 1. prosince 2009. Lisabonská smlouva především zavádí společnou bezpečnostní a zahraniční politiku, posiluje roli občanské společnosti a Evropy jako ekonomického regionu. Zároveň slibuje jednodušší a pružnější rozhodování a větší spoluzodpovědnost při hledání kompromisů.

Na otázky Moniky MacDonagh-Pajerové odpovídali: Josef Zieleniec – poslanec Evropského parlamentu, Martin Kastler – poslanec Evropského parlamentu, Ferdinand Trauttmansdorff – velvyslanec Rakouska v ČR, Jan Švejnar – profesor ekonomie, Pierre Lévy – velvyslanec Francie v ČR, Aurimas Taurantas – velvyslanec Litevské republiky v ČR, Hubert Gehring – ředitel, Konrad-Adenauer-Stiftung, Martin Komárek – redaktor MF Dnes, Vladimír Bartovič – DEMAS (Asociace pro podporu demokracie a lidských práv), Pedro Moya Milanés – ředitel, Španělský kulturní institut Cervantes.
 
Připravilo ANO pro Evropu, o.s. ve spolupráci s Českou televizí
www.anoproevropu.cz