EUROPEUM: události, články, komentáře

KOMENTÁŘE: Summit Evropské rady 25. a 26. března

  • Christian Kvorning Lassen: COVID-19 – navzdory nejednotnosti členských států byly závěry jednomyslné a jasné
  • Kateřina Davidová: Klima bylo na summitu odsunuto na vedlejší kolej, a to i přes blížící se významnou legislativu
  • Žiga Faktor: EU a Turecko – 2021 jako příležitost k obnovení vztahů
  • Vít Havelka: EU plánuje danit digitální služby
  • Danielle Piatkiewicz: Amerika je zpět, zpět u „virtuálního“ globálního stolu
  • Charlotte Bufano: Mezinárodní role eura – Čtyři R jako neoddělitelné pilíře

EU± // Konference o budoucnosti Evropy

Záznam z další z debat EU±, tentokrát na téma Konference o budoucnosti Evropy.

Zahájení Konference o budoucnosti Evropy se blíží. Ve středu 10. března podepsali nejvyšší představitelé EU deklaraci, která vymezuje její podobu a účel – zbývá ji pouze zahájit na den Evropy 9. května 2021.

Na rozdíl od Konventu o budoucnosti Evropy, ze kterého vzešla evropská ústava a posléze Lisabonská smlouva, se Konference zaměří pouze na diskuzi nastavení evropských politik – především klimatu a digitalizace. Účastnit se jí budou moci občané členských států Evropské unie, přičemž jejím cílem je vtáhnout širší vrstvy obyvatelstva do diskuzí o tom, co by měla EU dělat v budoucnosti.

Debata byla vysílána živě na stránkách EUROPEUM Institute for European Policy a Katedra evropských studií IMS FSV UK

ČRo Radiožurnál: Dá se očekávat zlepšení vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem?

Vedoucí bruselské kanceláře Žiga Faktor se vyjádřil k současnému zlepšení vztahů mezi Ankarou a Bruselem. Erdoğanův obrat v rétorice přisuzuje nejen výsledku voleb v USA, po nichž Turecko ztratilo výrazného spoluhráče, ale i nadcházejícím volbám v Německu, jejichž výsledkem může být podstatně méně smířlivý kancléř, než jakým byla Angela Merkelová.

Vít Havelka v článku pro info.cz shrnuje, jak se současné politické a společenské problémy doléhající na popularitu Evropské unie promítly do obsahu Konference o budoucnosti Evropy.

ČRo Plus: Na západním Balkáně hrozí zvyšování vlivu cizích aktérů

Ředitel našeho institutu Vladimir Bartovic se vyjádřil k současné situaci v zemích západního Balkánu. Klesá o ně zájem ze strany EU kvůli krizi COVID-19, kdy si země západního Balkánu musí samy obstarávat vakcíny.

Euractiv: Nezávislost českého veřejnoprávního televizního vysílání je ohrožena před volbami

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se v naší debatě Café Evropa vyjádřila, že se bojí o Českou televizi. O situaci kolem televize, jejíž nezávislost je v ohrožení, následně informoval bruselský portál Euractiv. Článek také informuje o možnosti odvolání ředitele ČT Petra Dvořáka před říjnovými sněmovními volbami.