Europeum: nové články a report z 9. Prague Climate Talks

Climate diplomacy: actions for strengthening the EU leadership role in forest protection and sustainable development

V posledním blogu Helder Hermani píše o tom, jak můžou Evropská unie a další strany chránit amazonský prales a životní prostředí.

Amazon is the largest rainforest in the world. It hosts 80% of the world’s terrestrial biodiversity and it plays a significant role in soil conditioning, clean air, the water cycle, and a vital carbon store that slows down the pace of global warming. However, the most recent analysis suggests a sharp growth in deforestation over the past two months in particular, with about a hectare being logged every minute. Should this pace continue, the Amazon rainforest will rapidly reach a point at which natural recovery will be impossible.

Cělý blog si můžete přečíst zde.

Free trade agreement EU-MERCOSUR: Essence, challenges and expectations

Helder Hermani se ve svém blogu věnuje dohodě o volném obchodu mezi EU a sdružením MERCOSUR.

During the beginning of the 14th G20 Osaka Summit, on June 28th, the European Union and MERCOSUR announced an ambitious – but controversial – trade agreement that promises to increase the political dialogue, the investment cooperations and to open a free market of goods and services between the blocs. The Mercosur (Southern Common Market, in Spanish initials) is a regional integration process, comprising as founders and currently active members Brazil, Argentina, Paraguay and Uruguay.

Celý text si můžete přečíst zde.

EU MONITOR: The Original Sins of the new European Commission

Příspěvek do série EU Monitor napsal náš výzkumný spolupracovník Piotr Maciej Kaczyński. Zabývá se v něm “prvotními hříchy” nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyen.

Nová Evropská komise ještě nezačala úřadovat a už se musí potýkat se dvěma závažnými politickými problémy. Jak naložit s demokratizací EU a jak se postavit k tomu, že v očích proevropských sil je Komise podporována euroskeptiky? Můžeme jim říkat “prvotní hříchy” nové Evropské komise, ve skutečnosti to ale může znamenat, že jestli byla Junckerova Komise nazývána jako politickou, Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyen může být tou nejvíc politickou v historii institutce.

Piotr Maciej Kaczyński ve svém monitoru označuje za prvnotní hřích proces Spitzenkandidátů, který se podle něj vrátí ještě se silnější podporou během úřadování von der Leyenové. Za druhý problém považuje podporu euroskeptických hlasů pro von der Leyenovou. Celý policy paper si v anglickém jazyce můžete přečíst zde.

REPORT: Prague Climate Talks: Jak se nový Evropský parlament vypořádá s klimatickou změnou?

Devátá debata z cyklu Prague Climate Talks se uskutečnila ve čtvrtek 20. června 2019 v Evropském domě. Tento projekt je organizován Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM ve spolupráci s pražskou pobočkou Heinrich-Böll-Stiftung a pod záštitou Informačního centra OSN v Praze.

Téma této deváté debaty bylo „Jak se nový Evropský parlament vypořádá s klimatickou změnou?“. Pozvání do diskuze přijali Linda Kalcher (Evropská klimatická nadace) a Michal Berg (Evropští Zelení). Diskuzi moderovala Kateřina Davidová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Report z akce najdete zde. Na Facebooku Europea pak najde fotogalerii a záznam z debaty.