EUROPEUM Newsletter

BRUSSELS MONITOR: Assessing EU development cooperation: from infancy 
to maturity?

V nové publikaci ze série BRUSSELS MONITOR se Eva Křížková zaměřuje na proměny politiky rozvojové spolupráce Evropské unie. Politika rozvojové spolupráce je významným politickým i ekonomickým nástrojem Evropské unie, jejíž význam však v současné veřejné debatě může být podceňován.

Zjistit více

V MÉDIÍCH: ČT24: Summit lídrů Evropské unie

Michal Vít byl hostem ČT24, kde komentoval průběh summitu lídrů Evropské unie v Bruselu. Jakým způsobem se EU vyrovnává s rozhodnutím Velké Británie odejít, a jak se k tomu staví nová předsedkyně vlády Theresa Mayová? Má Británie právo se plnohodnotně podílet na rozhodnutích vykonaných v rámci budoucnosti bloku? Do jaké míry je kritika ruského počínání v Aleppu ze strany EU přijatelná?

Zjistit více

REPORT: Café Evropa: Klání o Bílý dům – co nás čeká po prezidentských volbách v USA?

Evropský dům ve středu 26. 10. hostil další debatu ze série Café Evropa. O volbách v USA a o míře, do jaké výsledek může ovlivnit nás, co žijeme v České republice a Evropské unii, debatovali s moderátorem Viktorem Daňkem z Českého rozhlasu hosté Daniel Anýž, redaktor Newsweek Česko a bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

Zjistit více

ČLÁNEK: The End of the 
EEA-Hungary friendship?

Marianne Grønning analyzuje ve svém blogu postoj Maďarska vůči mezinárodním dotacím a jejich vlivu v kontextu domácí politiky především ve světle posledních událostí v institutu Energiaklub Policy Institute.

Zjistit více

PROJEKT: Doporučení 
týkající se možných
opatření EU vůči Krymu

Řada doporučení byla vypracovaná aktivisty, odborníky a novináři v návaznosti na advokační aktivity v Bruselu organizované v rámci projektu TRANS.

Zjistit více

UDÁLOST: Mezinárodní studenti na návštěvě v EUROPEU

Skupina studentů z norské University of Oslo navštívila 20. 10. 2016 EUROPEUM.  Diskuze byla velmi živá a studenti projevili hluboký zájem o témata, kterým se EUROPEUM dlouhodobě věnuje.

Zjistit více

EUROPEUM Brussels Office

V návaznosti na dlouhou historii Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM v Praze jsme v lednu 2016 otevřeli naši kancelář v Bruselu. EUROPEUM se stalo prvním think-tankem ze střední Evropy, který otevřel pobočku i v srdci Evropské unie. Naší motivací bylo sledovat diskuse o politice EU z bezprostřední blízkosti a přispívat k nim skrze posílení hlasu České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy v Bruselu. Zároveň bychom chtěli využít naší přítomnosti v Bruselu k posílení diskuse o EU v našem regionu. Toho bychom chtěli dosáhnout prostřednictvím výzkumu vedeného odborníky z Bruselu, kteří přinášejí svou perspektivu na místní události, na spolupráci s médii, atd.

Více informací