EUROPEUM: Newsletter

Migrace a demografické změny v Evropě a Indo-Pacifiku

Stále trvá možnost přihlásit se k nám na placenou stáž, a to buďto do organizačního, či komunikačního týmu. Své motivační dopisy a životopisy můžete posílat do 30. ledna na jobs@europeum.org. Uchazeči musí být studenti denního studia.

Minulý týden se odehrál první kulatý stůl Národního konventu o EU letošního roku. EUROPEUM, jakožto jeho odborný garant, pro něj vytvořilo podkladový materiál. Autorky, naše seniorní výzkumná pracovnice Jana Juzová a výzkumná pracovnice Zuzana Kasáková, v něm definovaly, jakým způsobem by se Česká republika měla zapojovat do regionální spolupráce v rámci různých kooperačních formátů.

Uskutečnila se další diskuze ze série Café Evropa, tentokrát na téma „Co přineslo české předsednictví do budoucna – jak může Česko navázat na předchozí půlrok v čele Rady EU?“. Celý záznam můžete zhlédnout zde či si ho poslechnout jako podcast. EUROPEUM se také podílelo na organizaci „Green Deal a energetická krize v českém informačním prostoru“, kde se prezentovaly výstupy výzkumu zaměřeného na sledování české online debaty o Zelené dohodě, klimatu a souvisejících otázkách energetické bezpečnosti.

Rádi bychom Vás dále pozvali na debatu z cyklu EU-Pacific Talks, tentokrát na téma migrace a demografické změny. Bude se hovořit například o tom, zda migrace dokáže vyřešit problém stárnoucí populace v Evropě a Japonsku. Debata se uskuteční online na našem facebooku v pondělí 30. ledna od 13:00.

Podkladový materiál: Kulatý stůl Národního konventu o EU na téma Formáty regionální spolupráce z pohledu ČR 

Autorky v dokumentu adresují koordinaci aktivit České republiky v rámci Visegrádské čtyřky, ale i dalších regionálních platforem. 

Green Deal a energetická krize v českém informačním prostoru

Debaty o výsledcích zkoumání online diskuze o Zelené dohodě a klimatu se za EUROPEUM účastnila výzkumná pracovnice Tatiana Mindeková.

Nadcházející události

EU-Pacific Talks: Europe and the Indo-Pacific: Migration and demographic changes (30.1.)

Články a publikace

  • Policy Paper: Serbia and Its Foreign Policy Alignment after the War in Ukraine (Ferenc Németh)
  • Blog: “A Close Neighbor Is Better Than a Distant Relative” – Belt and Road Initiative: Are We Closer After 10 Years? (Šárka Váchalová)
  • Národní konvent o EU: Podkladový materiál: Formáty regionální spolupráce z pohledu ČR (Jana Juzová a Zuzana Kasáková)

V médiích

  • Studio ČT24: Jednání o sporech Srbska a Kosova (Jana Juzová
  • iROZHLAS: Pozastavení programu Erasmus pro Maďarsko? “Potrestání a izolace studentů.” (Oszkár Roginer)
  • VOXPOT: EU se Švédskem v čele směřuje do neznámých vod. Na obzoru je zelená Evropa i řešení migrace (Vít Havelka