Europeum: Nadcházející události

EU+- Postoj Německa k ruské válce na Ukrajině

Zveme Vás na další debatu ze série EU±, tentokrát na téma “Postoj Německa k ruské válce na Ukrajině”.

Hosté:
Helena Truchlá, analytička a spolupracovnice Aktuálně.cz
Jakub Eberle, ředitel výzkumu, Ústav mezinárodních vztahů
Zuzana Lizcová, vedoucí Katedry německých a rakouských studií, IMS FSV UK
Moderátor: Tomáš Weiss, Katedra evropských studií, IMS FSV UK
Ruská agrese na Ukrajině představuje pro Německo geopolitický šok a důvod pro zásadní změnu v jeho zahraniční politice posledních 30ti let. Od strategie Wandel durch Handel, tedy Změna skrze obchod, přešla německá politická reprezentace k tzv. Zeitenwende. Rusko přestalo být vnímáno jako partner, ale spíše jako protivník a hrozba. S tím se pojí i výrazně vyšší investice do obrany a asertivnější zahraniční politika.
I přes tuto změnu však bývá Německo v českých médiích často kritizováno pro svůj zdrženlivý přístup k podpoře Ukrajiny. Mohli jsme tomu být svědky při debatách o odpojení Ruska z mezibankovního systému SWIFT nebo v nedávné době ve spojení s dodávkami těžké vojenské techniky na Ukrajinu. To všechno vytváří dojem, že německá politika je schopná velkých změn až v okamžiku, kdy je pod velkým tlakem spojenců. Zároveň může být vnímáno, že zemi chybí politický leadership, který by odrážel její pozici jakožto nejsilnější evropské ekonomiky.

Jak vypadá německá pomoc Ukrajině ve srovnání s dalšími spojenci? Co je obsahem německé Zeitenwende? Jakým způsobem se změna německého přístupu k zahraniční politice promítne do evropské zahraniční a bezpečnostní politiky? Je možné od Německa očekávat vedení v otázkách bezpečnosti jako je tomu v případě ekonomiky?

Facebookovou událost nalezneze zde.

Důsledky ruské invaze na Ukrajinu pro západní Balkán: Výzvy a možnosti pro české předsednictví
Institut pro evropskou politiku EUROPEUM, Politické poradenství pro Balkán v Evropě (BiEPAG) a Evropský fond pro Balkán (EFB) vás zvou na veřejnou konferenci o Balkánu a jeho politice na akci s názvem: Důsledky ruské invaze na Ukrajinu pro západní Balkán: Výzvy a možnosti pro české předsednictví. Debata se uskuteční 11. května 2022 od 18:30 v Impact Hub K10, Koperníkova 10, Praha 2 – Vinohrady, 120 00.
Hosté: 

  • Florian Bieber, koordinátor BiEPAG, ředitel Centra pro jihovýchodní evropská studia, Univerzita ve Štýrském Hradci. 
  • Donika Emini, členka BiEPAG, výkonná ředitelka platformy CiviKos 
  • Aleš Chmelař, náměstek ministra pro evropské záležitosti, Ministerstvo zahraničních věcí ČR 

Moderátorka: Jana Juzová, výzkumná pracovnice, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM 

Facebookovou událost najdete zde. Registrujte se zde.

Debata bude probíhat v anglickém jazyce.

Přílohy