EUROPEUM: média, publikace, online debaty a podcasty Café Evropa

V médiích: záchranný balíček EU a otevírání hranic

Médii rezonovalo téma budoucího rozpočtu Evropské unie a podpory na zmírnění propadu ekonomiky kvůli pandemii. Téma komentoval pro Český rozhlas PlusHospodářské noviny a nizozemský ekonomický deník Het Financieele Dagblad Vít Havelka. Ředitel Institutu Vladimír Bartovic zase mluvil o otevírání hranic v Evropě ve slovenské televizi TA3.

Dopady a zmírnění klimatické změny

Otevírání hranic v Česku i zbytku Evropy se věnovala i online debata Café Evropa v pondělí 8. června, jejímž hostem byl mimo jiné ministr zahraničí Tomáš Petříček a moderoval ji Vladimír Bartovic. Report z akce “Otevírání hranic: Kdy budeme moci opět volně cestovat v Schengenu?” si můžete přečíst zdeDruhá Café Evropa uplynulého období, “Požáry, sucho a dopady klimatické změny” (18. čevna), se konala nikoliv online, ale v pražském Kinu Světozor a proběhla v rámci festivalu Dny evropského filmu. O klimatické změně pak byla i poslední předprázdninová debata z řady Prague Climate Talks 16. června, konkrétně se zabývala Fondem spravedlivé transformace jako příležitosti pro české uhelné regiony.

Publikace – udržitelné finance a Fond spravedlivé transformace

Linda Zeilina napsala článek na téma udržitelných financí a nových ekonomických modelů a energetických systémů, které by podle ní zajistily bezpečnější a více prosperující budoucnost zemím Visegrádské skupiny. Text vyšel v rámci platformy Think Visegrad, jež sdružuje think-tanky ze zemí V4, včetně Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Dále jsme zveřejnili podkladový článek pro červnovou debatu Prague Climate Talks od Zuzany Vondrové z Centra pro dopravu a energetiku. Tématem byl Fond spravedlivé transformace.

Záznamy všech našich debat najdete na našem Facebooku. Debaty Café Evropa si můžete poslechnout i jako podcast.

Do konce června ještě chystáme několik online akcí, například diskuze o Východním partnerstvífinancování vědy a výzkumu v EU a udržitelném zemědělství.