EUROPEUM: Energetická krize v Evropské unii

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM a Katedra evropských studií IMS FSV UK si Vás dovolují pozvat na debatu:

EU± // Energetická krize v Evropské unii

Debata se bude konat v úterý, 1. listopadu, od 18:20. 
Sledovat ji můžete online na facebookové stránce Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Ke sledování nepotřebujete registraci na Facebooku. Dotazy hostům můžete pokládat během debaty do komentářů pod videem nebo již nyní na stránce události.

Ruská invaze na Ukrajinu má zásadní vliv na Evropu v mnoha oblastech – jednou z nejviditelnějších v každodenním životě je dramatické zvýšení cen energií v celé Evropské unii. Důsledkem zvyšování je také raketový růst inflace, který začal ohrožovat nejen evropskou ekonomiku, ale také samotnou společenskou smlouvu. Členské státy i Unie samotná se na situaci snaží reagovat a najít společná řešení, která by situaci řešila jednak krátkodobě, a pak také usilují o dlouhodobou stabilizaci ekonomiky i trhů s energiemi.

Unie i státy dokázaly na situaci reagovat rychleji než během jiných krizí v minulosti, finální řešení ale ještě stále neznáme. Na stole je několik návrhů, které na jedné straně směřují k omezení vysokých cen elektřiny. Na druhou stranu je ale zapotřebí najít kompromis, který by transformoval fungování celoevropského trhu i do budoucna.

Jak funguje jednotný energetický trh? Proč se snaží státy najít řešení na celoevropské úrovni? Na čem se už státy Unie shodly a jak to zlepší nebo zlepšuje situaci? Může za drahé energie jen válka na Ukrajině? Měla by se Evropa odpoutat od plynu úplně? A měl by EU trh transformovat?