EUROPEUM: červnový newsletter

Hrozí kolaps brexitové dohody. Spor mezi Bruselem a Londýnem mohou urovnat Češi

Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu pro evropskou politiku Europeum, se pro E15 vyjádřil k napjaté situaci mezi Evropskou unií a Velkou Británií v oblasti ekonomiky a obchodu. Jde zejména o problematický region Severní Irsko a dodržování tzv. Velkopáteční dohody. Vznik nových celních bariér mezi Británií a evropským blokem je tak zjevně reálnou hrozbou.

Více zde

Ochrana informačního prostoru, svobodná média a jejich role v posilování právního státu

V pondělí 30. května proběhla konference s názvem „Ochrana informačního prostoru, svobodná média a jejich role v posilování právního státu“ pod záštitou Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. Konference probíhala ve dvou blocích. V první části konference odborníci diskutovali zejména o úloze médií v současném turbulentním prostředí, o roli svobodných médií v podpoře právního státu a aktivního občanství anebo o největších výzvách, kterým sdělovací prostředky čelí. Druhá část konference se zabývala ochranou informačního a kybernetického prostoru a bojem proti dezinformacím versus občanské svobody. Pokud jste konferenci nestihli, záznam z 1. bloku a z 2. bloku si můžete poslechnout zpětně. 

Více zde

Další články a publikace

  • EU MONITOR: Postoj Evropské unie k členství Ukrajiny v EU (Jakub Ferenčík)
  • REPORT: Fair and Sustainable Future of Transport and Buildings (Tatiana Mindeková)
  • Národní konvent o EU: Závěry a implementace výstupů Konference o budoucnosti Evropy (Žiga Faktor)

V médiích

  • E15.cz: Hrozí kolaps brexitové dohody. Spor mezi Bruselem a Londýnem mohou urovnat Češi (Martin Vokálek)
  • Seznam Zprávy: Češi jsou rádi v EU, pro mladé je czexit nemyslitelný (Vít Havelka)
  • Studio TA3: Evropská unie se dohodla na částečném zákaze ruské ropy. Jak to ovlivní slovenskou ekonomiku? (Zuzana Stuchlíková)

Více zde