Šedesát světových osobností již potvrdilo účast na říjnovém Foru 2000


Konference Forum 2000 se každoročně účastní desítky osobností z nejrůznějších zemí světa, které mají odlišné zkušenosti s demokracií a dodržováním lidských práv. Pozvání na letošní 16. Forum 2000, jež proběhne ve dnech 21.–23. října v Praze a zaměří se na vztah mezi demokracií a médii, přijalo již 60 osobností z 28 zemí.

Praktické zkušenosti z oblasti médií bude s návštěvníky konference sdílet celá řada renomovaných novinářů, mezi nimi Vendeline von Bredow z The Economist, Kavi Chongkittavorn, thajský novinář a předseda jihoasijského sdružení na podporu svobody tisku, a český publicista a spisovatelKarel Hvížďala. Zastoupeny budou také osobnosti z vedení různých médií. Diskusí se zúčastní například šéfredaktor týdeníku India Today Aroon Purie či bývalý ředitel polské veřejnoprávní televizeBronisław Wildstein.

Akademický pohled na současnou roli médií představí známí sociologové Zygmunt Bauman aPeter L. Berger, britský filozof Roger Scruton či izraelský politolog Shlomo Avineri. Pozvání přijala také řada politiků, například dva bývalí prezidentiFatmir Sejdiu z Kosova a Nicéphore Sogloz Beninu. Konference se zúčastní i Gareth Evans, který v letech 1988 až 1996 zastával funkci australského ministra zahraničí, bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová nebo někdejší vicepremiér a v současnosti vůdčí postava opozice v Malajsii Anwar Ibrahim.

Zkušenosti občanské společnosti budou zastupovat prezident organizace Freedom Now Jared Genser a jeden z hlavních průkopníků online aktivismu David Keyes. Do diskusí se zapojí také blogger Michael Anti z Číny, aktivistka a bývalá televizní moderátorka Olga Romanova a na konferenci by ráda přijela i kubánská bloggerka Yoani Sánchez. Debaty se tradičně zaměří také na náboženské otázky v kontextu hlavního tématu, jimž se bude věnovat mimo jiné bývalý ředitel Vatikánského tiskového střediska Joaquín Navarro-Valls.

Letošní konference se však nebude zabývat pouze vztahem mezi demokracií a médii, jak navrhl v loňském roce osobně Václav Havel. Diskutovat se bude také o odkazu Václava Havla a mezi účastníky proto bude řada osobností, která s ním v minulosti úzce spolupracovala, včetně Martina Bútory, jenž byl poradcem prezidenta Havla pro lidská práva, Karla Schwarzenberga, který byl jeho kancléřem, kanadského spisovatele Paula Wilsona, jenž přeložil několik jeho děl do angličtiny, a japonského filantropa Yohei Sasakawy, spoluzakladatele Fora 2000.

Aktuální seznam všech delegátů naleznete zde. Informace o dalších potvrzených hostech konference můžete průběžně sledovat na těchto webových stránkách či na FacebookuTwitteru.