Druhý kulatý stůl o prioritách české zahraniční politiky

Kdy: 3.11. 2010 od 19. hodin

Kde: HUB Praha, Drtinova 10, Praha 5

Registrujte se prosím na . Vstup zdarma.

Latinská Amerika je nedílnou součástí západu. Hodnoty, náboženství a kulturní tradice latinskoamerických společností mají své kořeny v Evropě. Česká republika proto nemůže být lhostejná k tomu, co se v tomto regionu odehrává a neměla by též zavírat oči před problémy, kterým čelí některé latinskoamerické země v důsledku radikalizace tamějších politických procesů. Česká republika v posledních dvaceti letech skutečně projevila pro některá latinskoamerická témata cit a pochopení. Podpora demokratizačních procesů na Kubě dává naději, že česká diplomacie tento region pozorně sleduje. Nelze se však zbavit dojmu, že těsné vztahy s Latinskou Amerikou nejsou hlavní prioritou české zahraniční politiky.

Má se Česká republika omezit na roli nestranného pozorovatele či naopak se aktivně účastnit ekonomického, sociálního a politického rozvoje regionu? Logičtějším by se zdálo zvolit druhou možnost, neboť každé úsilí se nakonec projeví zlepšením vzájemných vztahů. Je však sbližování s Latinskou Amerikou součástí agendy České republiky? A pokud by tomu tak bylo, je na to dostatečně připravená?

Hosté
Jakub Klepal – Zástupce výkonného ředitele Nadace Forum 2000
Jan Ruml – Politik a aktivista v oblasti lidských práv
Freddy Valverde – Vedoucí španělského vysílání Českého rozhlasu
Vladimír Eisenbruk – Zmocněnec pro krajanské záležitosti Ministrerstvo zahraničních věcí, nastupující velvyslanec ČR v Peru

Moderátor a odborný garant
Carlos González Sháněl – Centrum analytických studií pro Latinskou Ameriku, Respekt institut

Více informací naleznete na stránkách projektu.

Přílohy