Do Prahy přijede Jeho Svatost dalajlama i Joan Baez

Necelé dva měsíce po skončení dosud největší konference Forum 2000 je již známo datum příštího, sedmnáctého ročníku tradičního diskusního setkání významných světových osobností. V roce 2013 se konference Forum 2000 uskuteční 15.–17. září nejen v Praze, ale i v dalších městech České republiky. V jednání jsou i možnosti rozšíření konference do Budapešti, Vídně a opět také do Bratislavy.

Jedním z prvních potvrzených účastníků konference je Jeho Svatost dalajlama, který se v létě letošního roku stal vedle barmské političky Aun Schan Su Ťij, bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Frederika Willema de Klerka, bývalého polského disidenta Adama Michnika a dalších osobností členem mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000. „Vím, že Forum 2000 bude udržovat duch neúnavné práce Václava Havla s novou energií a odhodláním. Těším se na úzkou spolupráci s vaší nadací při vytváření mírumilovnějšího a otevřenějšího světa,“ napsal ve svém dopise Nadaci Forum 2000 nositel Nobelovy ceny míru a tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama.

V souvislosti s dnešním výročím úmrtí Václava Havla se Nadace Forum 2000 připojuje ke vzpomínkovým akcím Nadace Vize 97 a Knihovny Václava Havla a také k akci Krátké kalhoty pro Václava Havla. Kromě toho Forum 2000 pozvalo do Prahy americkou folkovou zpěvačku Joan Baez, které právě vyšlo v nakladatelství Galen první vydání českého překladu její vzpomínkové knihy Můj hlas je dar. Vzhledem k dlouholetému přátelství s Václavem Havlem se Joan Baez v letošním roce účastnila slavnostního zahájení šestnácté konference Forum 2000.

Nadace Forum 2000 také pořádá v pátek 21. prosince od 16.00 v kavárně Krásný ztráty (Náprstkova 10, Praha 1) s Joan Baez debatu zaměřenou na její zkušenosti na poli lidských práv, politického aktivismu i na její osobní vzpomínky na Václava Havla. „Možná bych se měla českému čtenáři, který právě drží tento svazek v ruce, spíš svěřit se svým vztahem k České republice, bývalému Československu, Václavu Havlovi a nenásilné občanské neposlušnosti… Moc ráda se vracím do Prahy, která mi připadá nejkrásnější ze všech měst, moc ráda se vracím ke skvělým lidem, kteří tu žijí,“ píše v předmluvě Joan Baez. Debatu bude moderovat editor českého vydání její knihy Jiří Černý.

Debata je přístupná veřejnosti do naplnění kapacity sálu. V případě zájmu o účast, zašlete prosím email na adresu , nejpozději do čtvrtka 20. prosince do 15.00.