ČvT: To nejdůležitější za poslední dva týdny

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů:
 
Nejvíc naše životy ovlivnil strach
Devět z deseti lidí v Sýrii se nachází pod hranicí chudoby a humanitární pomoc je pro ně často otázkou přežití. Za dekádu naší práce jsme v Sýrii pomohli deseti milionům lidí.
 
O demokracii, lidská práva a právní stát je třeba pečovat
Startuje 18. ročník Příběhů bezpráví, listopad plný školních projekcí. Normalizovaná každodennost, jako letošní téma, připomíná degradaci občanství a absenci volby za minulého režimu.
 
Zvládneme to vypěstovat?
Rostoucí ceny potravin jsou do velké míry způsobeny nedostatkem umělých hnojiv, které se dovážely z Ruska a Běloruska. Jak si poradit i bez umělých hnojiv a pesticidů? Regenerativní zemědělství by mohlo být řešení.
 

Válka za dveřmi? Moldavsko čelí problémům na všech frontách.

Jedno téma ze světa, o kterém se příliš nemluví

“Jsou velmi rozpačití z celé ukrajinské operace a potřebují někde uspět,” řekl v rozhovoru pro Washington Post moldavský vicepremiér Oleg Serebrian o Rusku. “Já osobně se obávám, že Moldavsko je snadnější cíl než Ukrajina. Takže pro jakési morální podpoření ruské společnosti by mohli v Moldavsku použít jiné nástroje. Prvním z nich je ten ekonomický.” 
 
V dnešním dílu newsletteru nahlédneme do Moldavska, malé země mezi Rumunskem a Ukrajinou. Moldavsko, jako nejchudší země Evropy, čelí zhoršujícím se problémům hned na několika frontách – v oblasti obrany a bezpečnosti, ekonomiky, energetiky i humanitární pomoci. Tento stav vedl k jedné z nejvyšších vln emigrace na světě, v roce 2020 odešla z Moldavska třetina obyvatel. 
Po rozpadu Sovětského svazu se země začala pomalu přiklánět na západ k Evropské Unii, a to nejen ideologicky, ale hlavně ekonomicky v současnosti směřuje 70% moldavského exportu do zemí EU.Navzdory proevropské orientaci vlády je pro Moldavsko stále obtížné vymanit se ze stínu Moskvy. Jediný plynovod, který přivádí zemní plyn na jeho území je ten vedoucí z Ruska přes Ukrajinu, Moldavsko je na něm tedy zcela závislé. Ruská válka zuří jen pár desítek kilometrů od hranic a země se sama potýká se separatistickými tendencemi proruského regionu Podněstří. 
 
Energetická krize navíc negativně ovlivnila životní situaci velké části zdejších obyvatel. Pro mnoho obyvatel Moldavska není možné zajistit si ani základní potraviny a nejnutnější léky. Přestože ceny zboží rostou, důchody i platy zůstávají v Moldavsku velmi malé. V červnu Moldavsko získalo status kandidátské země pro vstup do Evropské unie. Místní vláda teď musí provést velké množství reforem, které zemi přiblíží standartům EU.
 
„Naše očekávání je, že se to stane v dohledné době. Upevňujeme naši demokracii. A doufáme, že s ohledem na tuto dynamiku budeme schopni připojit se k Evropské unii přibližně stejnou rychlostí jako Česká republika.
 
Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na rozhovor na iRozhlasu, ze kterého jsem taky čerpal. V angličtině si o tématu bezpečnosti můžete přečíst ve Washington Post.
 
V Moldavsku taky pomáháme! Přečtěte si o naší práci:
 

Vašíkovo chování se měnilo podle momentální situace doma.

Dobrá zpráva před koncem

Ne všechny příběhy končí podle našich představ. Vašík chodil do našeho předškolního klubu jenom pár měsíců. Když ho k nám maminka zapisovala, mluvila o něm jako o velmi živém a těžce zvladatelném chlapci. Z počátku byl trochu stydlivý, ale postupně Vašík vyžadoval více a více pozornosti, předváděl se, byl agresivní a ani individuální přístup nevedl k jeho zklidnění.

Situace se zhoršovala, když matka zůstala s chlapcem sama bez otce. Tou dobou už Vašek narušoval v předškolním klubu absolutně každou řízenou činnost. Ať už ale pozornost měl, nebo neměl, spokojený nikdy nebyl. Maminku jsme tedy požádali, aby Vašíka objednala na vyšetření k dětskému psychiatrovi. Než zjistíme, jak s ním správně pracovat, nabídli jsme mamince docházku do klubu v omezeném režimu.

Ačkoliv se maminka Vaška urazila a přestala Vaška do klubu posílat úplně, k lékaři ho objednala. Dětský psychiatr diagnostikoval psychiatrickou poruchu a chlapec tak začal docházet do třídy se speciálními vzdělávacími potřebami.
Přestože dnes už Vaška nevídáme, jsme rádi, že dostane potřebnou péči tak, aby se rozvíjel a nepotýkal se neustále s neúspěchem a nálepkou zlobivce.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Na Závěr

Hledáme dobrovolníky a dobrovolnice na online doučování!
Aktuálně hledáme také dobrovolníky se znalostí ukrajinštiny nebo ruštiny pro online doučování dětí a mladých lidí z Ukrajiny. Dejte to vědět dál a napište nám na doucovani@clovekvtisni.cz.
 
Nechcete s námi pracovat?
Dnes bych vás chtěl nalákat na pozice Czech climate programmes director a Leave no girl behind – Consortium coordinator. Samozřejmě ale hledáme i spoustu dalších lidí.
 
Podívejte se na divácky oceněné dokumenty:
Na naší platformu Jeden Svět Online jsme nově přidali hot dokumenty z minulých let. Za sebe doporučuju například Poslední útočiště, intimní snímek z Domova migrantů na jižním okraji Sahary