ČvT: To nejdůležitější za poslední dva týdny

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů:
 
Teď už můžeme učit o klimatu
V Člověku v tísni bereme klimatickou změnu vážně. Kromě našich aktivit po světě se zaměřujeme i na osvětu a vzdělávání v Česku. Proto jsme minulý týden spustili web ucimoklimatu.cz, který pomůže nejen učitelům vzdělávat o změnách klimatu.
 
Proč radši nepomáháte doma?
V nelehkém čase, kdy na lidi v Česku dopadají důsledky energetické krize a inflace, stát nabízí pomoc. Lidé, kterým by ulehčila, však často netuší, že existuje. Nevědí, jak si o podporu zažádat. Abychom zvládli naši pomoc udržet a rozšířit, vyhlašujeme sbírku SOS Česko.
 
“Chitanda” znamená trh. Jak pomáháme v Angole?
Některé zemědělské metody v Angole jsou do značné míry závislé na neudržitelném obdělávání půdy. Zlepšujeme povědomí o o správné výživě, hygienických postupech a přístup k informacím o rozmanitosti stravy.

„Kradou nám naši budoucnost!” Na klimatické konferenci se řeší napravování nespravedlností

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Co si představíte pod pojmem nespravedlnost? Co takhle fakt, že nejvíce trpí změnami klimatu ti, co za ně mohou nejméně? „Naše země se nemohou rozvíjet kvůli nákladům klimatické krize. Moje země si musí půjčovat peníze, aby mohla čelit následkům klimatických katastrof,“ řekl mladý africký aktivista během probíhající konference OSN o změnách klimatu v Egyptě.
 
Do popředí diskuse na konferenci se poprvé dostalo i téma finanční pomoci zemím, které jsou klimatickou změnou už dnes silně poškozené (tzv. loss & damage). Takové země nutně potřebují peníze, aby dokázaly přežít v měnících se podmínkách. Adaptační opatření ale nemohou nahradit nutné snižování emisí skleníkových plynů.
 
Konference se účastní i Člověk v tísni. Už roky pomáháme místním komunitám přizpůsobit se změnám klimatu. Víme, že to jde. Bohužel, peněz na takové adaptační opatření není dost a státům se ani nedaří plnit svoje závazky o přislíbených financích. Slova o dalších investicích se zdají v dnešním světě těžce představitelná, pokud to ale neuděláme, bude se svět otřásat ještě víc.
 
Přečtěte si celý komentář z Egypta Jana Mrkvičky, ředitele Humanitání a rozvojové sekce. Od Jana Mrkvičky si můžete přečíst také Klimatické desatero umírněného jednotlivce ve středním věku: Jak nebýt ropákem, a zároveň si dopřát v létě grilovačku.
 
Pomáháme také dostat do popředí diskuze aktivisty a organizace ze zemí, které jsou nejvíce zasažené. Pusťte si třeba projev Vanessy Nakate, aktivistky z Ugandy.

Měli jsme obrovský strach, ale tady jsme našli vše potřebné

Dobrá zpráva před koncem

Od jara se naše práce v Česku rozšířila také o pomoc ukrajinským uprchlíkům. Jedno z takových Center pomoci se nachází v Berouně ve spolupráci s městem a Charitou. Kromě potravinové a humanitární pomoci tu taky nabízí poradenské služby, Centrum pomoci se tak stává pevným bodem v životě uprchlíků z Ukrajiny a podpora v těžké situaci je odrazovým můstkem pro život v cizí zemi. Pomoc s hledáním bydlení, práce nebo lékaře, ale také blízkost a známé tváře znamenají alespoň trochu jistoty. 
 
„Tady v Centru pomoci dáváme lidem naději. To je nejdůležitější,“ říká Maryna.
 
Kvůli velkému zájmu se v Berouně dohodli na prodloužení fungování Centra, od nového roku zde plánují spuštění klubu pro matky s dětmi, klub seniorů, doučování a také kariérní poradenství pro děti z Ukrajiny. Takovéhle zprávy mě naplňují radostí.
 
Přečtěte si celý příběh zde.

Na Závěr

Hledáme kolegyně a kolegy, přidejte se!

Různé obory, úvazky i lokality, podívejte se do sekce kariéra a vyberte to, co vám nejvíce sedí.

Znáte naši pražskou kavárnu a centrum Langhans?

Ukryté na Václavském náměstí, do Langhansu se můžete stavit na nejlepší humanitární a lidskoprávní kafe.

Slyšeli jste už o příběhu milionu svíček pro Sarajevo?

Můžete si ho přečíst na facebooku Šimona Pánka v souvislosti s pražskými tramvajemi, které už jezdí v Charkově.