ČvT: Podívejte se, co se stalo

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Zítra se to může stát i jim.

Ve společnosti často přetrvává názor, že do dluhů se dostávají jen ti nezodpovědní, a ti zodpovědní jsou v bezpečí. Ale větší krize tohle vždycky nabourá. Daniel Hůle popisuje, jak na lidi dopadají ceny energií.

Až vyrostu, chci pracovat v nemocnici.

Rodina Aasmin si nemohla dovolit léčbu očí. Díky naší pomoci se nemusí vzdávat svých snů a může opět chodit do školy. Podívejte se, jak v Nepálu pomáháme dívkám, pro které není přístup ke vzdělávání snadný.

Když válka přijde k vám domů.

Fotografie Alberta Lorese však slouží jako jasná připomínka toho, že tíhu války nesou lidé žijící na Ukrajině – nevinní lidé, kteří chtějí svůj život a rozhodování o budoucnosti vzít znovu do svých rukou.

Ukrajinským dětem chceme vyčarovat úsměv na tváři.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

Každý člověk má právo na vzdělání a právo na dětství i během období války a krize, řekla programová koordinátorka UN Human Rights Moldova Juliana Abramova. Od začátku války přišlo do Moldavska více než 48 000 dětí z Ukrajiny, z toho asi 34 000 ve školním věku. Jsou mezi nimi i necelé dvě stovky dětí, které jsou spolu s příbuznými ubytované u moldavských rodin ve městě Causeni. Abychom zmírnili negativní dopady války, otevřeli jsme v Moldavsku dočasné vzdělávací centrum, ve kterém se mohou děti vzdělávat a zapojovat do činností v dětském klubu.

Kromě počítačových her a knížek se mohou děti po vyučování věnovat sportu, artterapii a nebo třeba různým tvořivým dílnám. Takový program dětem pomáhá se navzájem poznávat a socializovat a mají tak prostředí, ve kterém se můžou společně smát. Celé centrum je financováno díky sbírce SOS Ukrajina, všechny dary tedy poskytli čeští občané. “Moc vám děkujeme, protože zde mají děti možnost prožít spokojené dětství. Místa jako toto mě dojímají až k slzám,” dodala Olesya Yurchenko, první tajemnice ukrajinského velvyslanectví v Moldavsku.
 
Podívejte se na video a přečtěte si více v našem článku o pomoci ukrajinským dětem v Moldavsku.

“Zdravím vás a děkuji za vaši podporu a pochopení – je to velmi hřejivé!”

Dobrá zpráva před koncem

Tento newsletter píšu na počítači a vy ho dost možná na počítači čtete. Ačkoliv notebooky používáme každý den, v Česku stále žije mnoho rodin, které počítače nemají. Nejen těm darujeme poslední rok počítače, aby se jejich děti mohly lépe vzdělávat. Potřebnou techniku dodáváme i do dětských domovů a dalších organizací, vybavili jsme několik počítačových učeben a podpořili znevýhodněné studenty.
 
Hardware z naší Sbírky počítačů využívá i sedmnáctiletý Matvij z Ukrajiny. Matvij počítač potřebuje, aby byl ve spojení s ukrajinskou školou, a zároveň mu pomáhá při studiu školy v Česku. Už od prvního dne v ČR se totiž ptal, zda u nás může studovat IT na střední škole.
 
Nejdříve mu notebook půjčila Eliška Manů, která také Matvijovi a jeho rodině poskytla ubytování ve svém rodinném penzionu. Pak ale objevila možnost získat techniku od Člověka v tísni. „Máťa“ je nyní je studentem programování na střední v Šumperku. Pomáhá svým vrstevníkům se stejným osudem, aby obstáli v digitálním světě. Instaluje, nastavuje aplikace a radí, jak počítač se softwarem v češtině používat.
 
Více si přečtěte v našem článku o Sbírce počítačů. Všechny informace o Sbírce počítačů naleznete na tomto odkazu.