ČvT: novinky

Co se zrovna děje?

Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů

Pozastavujeme programy v Afghánistánu.

Od 25. prosince již ženy nesmějí v Afghánistánu pracovat pro místní ani mezinárodní nevládní organizace. Dočasně pozastavujeme naši práci v Afghánistánu, dokud se situace nevyjasní.

Člověk velmi dobře ví, když zneužívá druhého člověka. Vykořisťování.

Když z Ukrajiny do sousedních zemí začaly po únorové ruské invazi proudit statisíce uprchlíků, odborníci napříč Evropou očekávali, že bude následovat i rozmach obchodu s lidmi. Standard toho, co jsou tito lidé ochotni akceptovat, je úplně jinde…

Aby se zvýšila bezpečnost dětí na internetu.

Vzniká největší konsorcium, jehož cílem je zvýšit bezpečnost dětí v prostředí internetu. Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum oznámily zahájení spolupráce za účelem rozšíření aktivit stávajícího českého Safer Internet Centra.

Byl to první den po čtyřech letech, kdy byly moje děti pořádně najezené.

Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout

“Obvykle jíme jednou denně a musíme počkat, až prodáme dřevo.” Zajistit dostatek jídla pro rodinu se stalo klíčovým problémem pro mnoho obyvatel jihozápadní Etiopie. Na vině jsou rostoucí ceny potravin a dopady klimatických změn. Nepravidelné srážky a sucho způsobily, že v posledních několika letech tisíce lidí v oblasti trpí hladem. “Pěstuji kukuřici a čirok. Kvůli současnému suchu je však úroda tak nízká, že nemohu uživit rodinu ani několik nadcházejících měsíců,” řekla Amelework Selamu.

Extrémní výkyvy počasí nejvíce postihují zranitelné osoby, jako jsou starší osoby, osoby se zdravotním postižením, ženy a domácnosti s více dětmi, uprchlíci a další. Zranitelným lidem postiženým dopady klimatické změny poskytujeme finanční podporu. Díky ní mohou pokrýt své základní potřeby, jako je nedostatek potravin, oblečení a hygienických potřeb.

“Podpora, kterou Člověk v tísni poskytuje, pomáhá zachránit životy nejzranitelnějších částí komunity, především žen a dětí. To umožňuje vládě zaměřit se na dlouhodobé potřeby lidí. Podporujeme tedy členy komunit, aby zbývající peníze věnovali na něco výdělečného, jako je chov koz nebo kuřat, a byli tak finančně zajištění do budoucna,” říká Getnet Hailu, vládní zástupce woredy (okresu) Bena Tsemay.

Kolika lidem v Etiopii pomáháme? Jak vysoká finanční pomoc je? Více si přečtěte v našem článku o nedostatku jídla a naší pomoci v Angole.

Z vyloučené lokality na Technickou Univerzitu v Liberci.

Dobrá zpráva před koncem

Inteligence je menšinovým faktorem předurčujícím dobré výsledky dítěte ve škole. Stejně inteligentní děti z rozdílných rodinných prostředí nedosahují stejných úspěchů ve škole. Je to především proto, že náš vzdělávací systém ve velké míře přenáší zodpovědnost za studium dětí na jejich rodiče.
 
Do stipendijního programu Člověka v tísni, jenž má zabránit sociálně znevýhodněným dětem v předčasném ukončení vzdělávání, se zapojil před pěti lety Marcel, tehdy ještě jako student gymnázia. Díky stipendiu si mohl koupit potřebné knihy a sám se podle nich naučit programovat. Jeho snem je pracovat pro velkou firmu a cestovat po světě. Doufá, že tak zajistí celou svou rodinu.
 
Proč velká část žáků končí studium po základní škole? Jak se nadaným studentům ze sociálně vyloučených lokalit daří konat neuvěřitelné úspěchy? A komu naše stipendia udělujeme? Více si přečtěte v našem článku o stipendijním programu Člověka v tísni.

Na závěr.

Festivalu bude letos 25.
Čtvrtstoletí festivalu Jeden svět oslavíme už v březnu. Více se dozvíme už brzy, tak nezapomeňte festival sledovat na našich sociálních sítích.
 
Buďte taky Člověk v tísni!
Sedmdesát pět volných pracovních pozic. Alespoň jedna na vás určitě čeká. Klikněte zde.
 
Máte ještě místo mezi předsevzetími?
Zkuste letos dobrovolničení. Promítání, doučování nebo třeba darování. Zapojte se do našich aktivit.
 
Jestli jste se dočetli až sem, tak mám velikou radost. Pokud se vám newsletter líbí, doporučte ho ostatním. Přihlásit se mohou třeba na tomto odkazu: https://bit.ly/odber-newsletteru-cvt Tak zase příště!